Artroskopia jest mało inwazyjnym sposobem diagnozowanie lub leczenia stawów. Endoskopowa metoda, która umożliwia bardzo dokładne obejrzenie i zdiagnozowanie stawu. Jednocześnie, w razie potrzeby, wykonywany jest zabieg operacyjny. Artroskopia wykonywana jest w warunkach sali operacyjnej, przez lekarza ortopedę, w znieczuleniu miejscowym, lub ogólnym. Lekarz wykonuje małe nacięcia na skórze, przez które wprowadza do stawu pacjenta narzędzia chirurgiczne, o przekroju mniejszym niż długopis. Podstawowym narzędziem jest mikroskopijna kamera pracująca w technologiach światłowodowych. Posiada własne źródło światła, a obraz, w znacznym powiększeniu, wyświetlany jest na ekranie monitora. Najczęściej wykonywanymi procedurami leczniczymi w trakcie artroskopii są:

  • naprawa lub usunięcie uszkodzonych fragmentów łąkotki
  • usunięcie błony maziowej, jeśli jest uszkodzona przez zapalenie
  • usunięcie zwłókniałych części fałdu maziowego przyśrodkowego
  • usunięcie ciał obcych ze stawu
  • rekonstrukcja więzadeł
  • rekonstrukcja chrząstki stawowej
  • płukanie stawu w trakcie infekcji

Wskazania do wykonania artroskopii

  • urazy stawów
    najczęstsze są skręcenia, zwichnięcia i złamania. Najczęściej są następstwem działania sił zewnętrznych, które przekraczają wytrzymałość stawu. Pacjent odczuwa bolesność, występuje obrzęk i trudności w poruszaniu się. Artroskopia pozwala na szybkie przeprowadzenie diagnostyki i podjęcie właściwego leczenia.
  • niestabilność ruchowa w stawach
    na stabilności lub jej brak ma wpływ wiele elementów. Wielość urazów, ukształtowanie kości, stan torebki stawowej, obrąbek stawowy, czy mięśnie otaczające staw. Nieprawidłowy stan nawet jednego z wymienionych elementów mogą prowadzić do niestabilności ruchowej.
  • złamania w stawach
    to takie złamanie kości, które przechodzi do stawu, zamiast zatrzymać się w stawie. Przeważnie są one złożone i trudne w leczeniu. Pacjent odczuwa silny ból i prawie natychmiast pojawia się obrzęk.
  • reumatoidalne zapalenie stawów
    jest przewlekłą chorobą zapalną. Charakterystyczny jest ból, obrzęk i sztywność stawów. Choroba nieleczona prowadzi do zniszczenia stawów, ciężkiej niesprawności i uszkodzenia wielu narządów.
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów
    rozwija się w wyniku zaburzeń chrząstki stawowej. Zdarza się, że zwyrodnieniu ulega kość pod chrząstką. Występuje ból i sztywność stawu, a następnie jego zniekształcenie. Najczęściej atakuje kolana, biodra i kręgosłup, ale może dotyczyć każdego stawu.
  • obecność ciał obcych w stawie
    jest to obecność obcego materiału w stawie. Przyczyny są zwykle mechaniczne: postrzał, wypadek komunikacyjny, upadek, lub zranienie.
  • nowotwory w obrębie stawu
    najczęściej przyczyną są przerzuty z innych części ciała. Zmiany rozrostowe bardzo często umiejscawiają się w okolicach stawu kolanowego lub biodrowego.

Chirurgia stawu kolanowego

Najczęściej spotykane urazy

Staw kolanowy jest największym stawem w ludzkim ciele, pełniącym niezwykle ważną funkcję w narządach ruchu. Tu spotykają się 3 kości: udowa, piszczelowa i rzepka, które wraz z łąkotkami i aparatem więzadłowym są głównymi elementami stawu kolanowego. Ze względu na tak skomplikowaną budowę oraz ułatwioną ekspozycję na urazy mechaniczne, ulega częstym uszkodzeniom. Leczenie podejmowane jest w zależności od rodzaju uszkodzenia, aktywności ruchowej i stanu ogólnego pacjenta. 

  • skręcenie
    polega na mechanicznym przekroczeniu zakresu ruchu w stawie. W przypadku ciężkiego skręcenia zostają przerwane struktury więzadła i wymagana jest interwencja chirurgiczna.
  • zwichnięcie
    ciężkie uszkodzenie polegające na utracie prawidłowej łączności kości połączonych torebką stawową. W ciężkich przypadkach stosuje się leczenie operacyjne, mające na celu odtworzenie struktur stabilizujących.

Artroskopia stawu kolanowego

Zabieg wykonywany jest bez konieczności chirurgicznego otwierania stawu. Wynika z tego szereg korzyści, takich jak: mniejsze dolegliwości bólowe w okresie pooperacyjnym, mniejsze ryzyko infekcji, szybsza rehabilitacja. Najczęstszymi wskazaniami do wykonania zabiegu artroskopii kolana są uszkodzenia: łąkotki, więzadeł, chrząstki stawowej. Podstawą zakwalifikowania jest opinia lekarza ortopedy. 

Przebieg zabiegu

  • przygotowanie
    konieczne jest wykonanie podstawowych badań krwi, EKG, RTG, klatki piersiowej z opisem, badanie moczu. Wymagane jest ważne szczepienie p-WZW B.
  • diagnostyka przed zabiegiem
    wymagane jest wykonanie diagnostycznego USG stawu lub badania MRI. Czasami wykonywane jest RTG.
  • czas hospitalizacji
    zabieg zwykle wykonywany jest w trybie chirurgii jednego dnia. W razie konieczności pobyt w szpitalu może być przedłużony do kilku dni.
  • rehabilitacja
    zalecane jest ograniczenie aktywności ruchowej do minimum przez tydzień. Siadanie stawanie i chodzenie, możliwe w pierwszej dobie po wykonaniu artroskopii.

Więcej dowiesz się na stronie: Chirurgia kolana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here