Przy leczeniu miażdżycy konieczna jest zmiana stylu życia. W związku z tym trzeba nie tylko rzucić palenie, ale również kontrolować swoje nadciśnienie tętnicze, zdrowo się odżywiać, a także zacząć się ruszać. Jednak przeważnie to nie wystarcza i konieczne może być leczenie farmakologiczne, zabiegowe i chirurgiczne.

Sposoby leczenia miażdżycy tętnic kończyn dolnych

W leczeniu miażdżycy kończyn dolnych stosuje się:

  • leczenie farmakologiczne,
  • leczenie niefarmakologiczne,
  • zabiegowe i/lub operacyjne.

W przypadku leczenia niefarmakologicznego chodzi o wyeliminowanie czynników ryzyka rozwoju miażdżycy, a przeważnie chodzi o zaprzestanie palenia papierosów oraz unormowanie chorób współtowarzyszących, np. cukrzycy. Do tego należy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Ruch sprawia, że poprawia się krążenie krwi, a do tkanek dostarczana jest odpowiednia ilość tlenu.

Ważne znaczenie w leczeniu tej miażdżycy ma zmiana nawyków żywieniowych. Chory powinien wyeliminować ze swojej diety tłuszcze trans, nasycone kwasy tłuszczowe, a także cholesterol. Dieta przy cukrzycy powinna zawierać nienasycone kwasy tłuszczowe oraz produkty o właściwościach antyoksydacyjnych, a także bogate w błonnik.

Z kolei leczenie farmakologiczne ma na celu rozszerzenie światła zwężonych naczyń, a także usprawnienie przemiany tłuszczów w organizmie i zapobieganie powstawaniu zakrzepów. Aby było to możliwe, konieczne staje się stosowanie poniższych leków:

  • leki przeciwpłytkowe;
  • leki hipotensyjne, które mają na celu wyrównanie ciśnienia tętniczego;
  • inhibitory agregacji;
  • inhibitor fosfodiesterazy;
  • leki, które będą obniżały stężenie lipidów.

Natomiast leczenie zabiegowe polega na implantacji stentów, a jest to czyszczenie żył, a także czyszczenie żył w nogach. Do tego można jeszcze wykonać angioplastykę balonową. Z kolei w leczeniu chirurgicznym konieczne jest usunięcie blaszek miażdżycowych albo wszczepieniu by-passów z żył danego pacjenta albo z materiałów sztucznych.

Zapobieganie miażdżycy tętnic kończyn dolnych

W celu zapobiegania miażdżycy kończyn dolnych ważne znaczenie ma:

  • unikanie noszenie nieprzewiewnego, a także wilgotnego i zbyt ciasnego obuwia;
  • unikanie czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się miażdżycy;
  • unikanie długotrwałego chodzenia albo stania, co wiąże się z przemęczaniem kończyn;
  • zaprzestanie palenia papierosów;
  • staranie się, aby mniej stresować się każdego dnia.

Powikłania spowodowane miażdżycą tętnic kończyn dolnych

Kiedy miażdżyca będzie nieleczona albo gdy jest źle leczona, może dojść do bardzo poważnych powikłań, które zagrażają nie tylko zdrowiu chorego, ale również jego życiu. W związku z tym może rozwinąć się przewlekłe niedokrwienie kończyny albo ostre niedokrwienie kończyny, a także może dojść do martwicy kończyny, co wiąże się z koniecznością jej amputacji. Poza tym każde zmiany miażdżycowe mogą spowodować zawał mięśnia sercowego, a także udar mózgu.

Sposoby na poprawienie krążenia krwi w nogach

Przy miażdżycy tętnic kończyn dolnych dla poprawienia krążenia krwi w nogach istotne znaczenie ma aktywność fizyczna, która powinna być odpowiednia do wieku oraz stanu zdrowia chorego. W tym przypadku zalecany jest delikatny jogging, a także spacery i przysiady. Ćwiczenia należy wykonywać codziennie po 30 minut. Dzięki tym ćwiczeniom można wzmocnić strukturę komórek krwi, a do tego mogą pomóc obniżyć poziom ciśnienia krwi oraz trójglicerydów.

fot. Pixabay.com

Aby poprawić krążenie krwi w nogach, konieczne jest zastosowanie również odpowiedniej diety. Taka dieta powinna być bogata w kwasy omega-3, które można znaleźć w rybach oraz owocach morza, które należy spożywać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Nie można też zapominać o cytrusach, ponieważ zawierają one witaminę C, która uczestniczy w wielu przemianach biochemicznych, takich jak: uszczelnianie naczyń krwionośnych, ale też bierze udział w procesie krzepnięcia krwi.

Pomóc może tzw. hydroterapia domowa, a polega ona na naprzemiennym polewaniu nóg ciepłą oraz zimną wodą. Dzięki temu dochodzi do rozszerzenia oraz zwężenia naczyń krwionośnych, przez co krew szybciej krąży w krwioobiegu.

Nie wolno lekceważyć objawów miażdżycy, gdyż zwiększa ona ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jej skuteczne leczenie zawsze powinno odbywać się pod okiem specjalisty. W tym przypadku nie wolno leczyć się samemu, ponieważ poprawa ukrwienia w jednym miejscu może spowodować ryzyko zmniejszenie ukrwienia w innym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here