Ile czasu trwa menopauza?

Najczęściej pojawia się między 45 a 55 rokiem życia. Dotyczy każdej kobiety, więc ten temat powinien być powszechny, a jednak wciąż wiele kobiet sobie z tym nie radzi. W tym artykule dowiesz się między innymi na czym polega menopauza, ile czasu trwa i jak złagodzić jej objawy.

Czy menopauza jest taka straszna? Zobacz na czym polega

Wiele kobiet w okresie zbliżającej się menopauzy nie ma pojęcia, co tak naprawdę dzieje się w ich organizmie. Jednak nie jest to nic skomplikowanego, a taka wiedza może okazać się bardzo przydatna. Menopauza to okres, kiedy zmniejsza się produkcja hormonów: estrogenu i progesteronu, a organizm kobiety przestaje uwalniać komórki jajowe. W tym czasie płodność spada, by w końcu zaniknąć całkowicie.

Ile czasu trwa menopauza?

Okres menopauzy trwa od roku do dwóch lat. Jest to proces przekwitania, czyli etap w życiu kobiety między wiekiem dojrzałym, a początkiem starzenia się. Trwa to dosyć szybko i czasami kobiety mogą doświadczać przykrych objawów. Aby temu zapobiegać stosują różne leki łagodzące objawy menopauzy. Mogą to być np. tabletki antykoncepcyjne, które tłumią produkcję estrogenów.

Pierwsze symptomy menopauzy

Kiedy możesz być pewna, że to już menopauza? Objawów jest wiele i są różne. Oto najczęstsze z nich:

  • uderzenia gorąca
  • zaburzenia miesiączkowania
  • wahania nastroju
  • drażliwość
  • tycie
  • spadek libido
  • nadmierne pocenie się

Jak przygotować się do menopauzy?

Jeżeli jesteś przed okresem przekwitania, pewnie zastanawiasz się jak się do tego przygotować, aby złagodzić objawy. Na pewno powinnaś zadbać o swoją dietę, oraz nawodnienie. Możesz również stosować naturalny progesteron w postaci kremu, który będzie zapobiegał objawom menopauzy. Zacznij używać oleju lnianego i oleju z wiesiołka. Dobrym pomysłem będą również ćwiczenia z jogi lub medytacji.

Jak widać, objawy przekwitania nie są przyjemne, a nawet bardzo uciążliwe. Niestety każda kobieta musi przez to przejść i jest to nieuniknione.

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *