markery nowotworowe badania

Markery nowotworowe – sprawdź, czy zagrożenie zachorowania na raka dotyczy i Ciebie

Boisz się, że w przyszłości zachorujesz na raka? Już dłużej nie musisz żyć w niepewności i ciągłym strachu. Dzięki markerom nowotworowym możesz szybko i skutecznie sprawdzić, czy w Twoim przypadku są powody do niepokoju.

Wystarczy jedno proste badanie krwi, by sprawdzić prawdopodobieństwo zachorowania!

Rodzaje markerów nowotworowych

Wielu z nas zupełnie nie wie, że ponad 40 lat temu zostały odkryte markery nowotworowe. Dzięki temu odkryciu i wieloletnim badaniom nad markerami, dzisiaj możemy przeprowadzać badania, które odpowiedzą nam na jedno, nurtujące pytanie: czy i my możemy zachorować na raka?

Do najczęściej wymienianych rodzajów markerów, należą:

  • antygen karcyno-embrionalny CEA – jego wysoki poziom obecny jest w organizmach osób chorych na raka jelita grubego i raka płuc;
  • Ca 15-3 oraz MCA – wykorzystywany jest w diagnozie raka piersi;
  • alfa-fotoproteina AFP – występuje w surowicy chorych na raka wątroby;
  • hormony ektopowe – markery szczególnie skuteczne podczas diagnostyki raka płuc;

Co warto wiedzieć?

Ponad 40 lat temu, odkryto także, że jeden rodzaj nowotworu może produkować markery charakterystyczne dla innych nowotworów. Nie jest więc wciąż łatwo rozpoznać, jaki rodzaj raka nam zagraża, ale… nie jest to niemożliwe!

Markery nowotworowe są skuteczne dzięki badaniu płynów ustrojowych kilkudziesięciu substancji białkowych, które produkowane są przez komórki nowotworowe. Dzięki markerom możliwe jest także nieustanne monitorowanie przebiegu choroby, a także wykrywanie ewentualnych przerzutów. Jest to szczególnie istotne w terapii nowotworów. Chory, tuż po wycięciu guza, może przeprowadzić badania kontrolne, które potwierdzą lub wykluczą ewentualny rozwój choroby.

Kto powinien wykonać badania?

Badanie krwi jest szczególnie zalecane osobom narażonym na zachorowanie. Są to zazwyczaj osoby, u których w rodzinie wykryto w przeszłości nowotwór, a co za tym idzie – są one dziedzicznie obciążone na wystąpienie raka. Dzięki odpowiednio wcześnie wykonanym badaniom, istnieje możliwość szybkiego podjęcia leczenia takich nowotworów, jak nowotwór piersi, czy jelita grubego.

Rzadko jednak wykonuje się badania markerami nowotworowymi w celach profilaktycznych. Markery wykrywalne są dopiero w chwili zagnieżdżenia się nowotworu w organizmie.

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *