napoje energetyczne szkodzą

Napoje energetyczne – skutki uboczne mogą Cię zabić!

Często pijesz często napoje energetyczne? W takim razie ten artykuł jest stworzony z myślą o Tobie! Jeżeli zależy Ci na swoim zdrowiu koniecznie zobacz, jak naprawdę działają popularne i ogólnodostępne energetyki.

Co dzieje się z organizmem po wypiciu energetyka?

Napoje energetyczne, to produkty, które mają pobudzić do działania wtedy, kiedy potrzebujemy dodatkowego „powera”. Jednak coraz częściej spożywamy je w zwykłe dni. Dzieje się tak dlatego, że ludzki organizm jest niezwykle podatny na uzależnienia.

Liczne badania naukowe dowodzą, że skutki uboczne picia energetyków mogą być opłakane. Jedno z takich badań przeprowadzili naukowcy z Mayo Clinic. Grupa około 30-stu osób wypiła 500ml napoju energetyzującego lub placebo. Okazało się, że nawet jednorazowe wypicie energy drinka wpływa na zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo poziom noradrenaliny wzrasta ponad dwukrotnie w porównaniu do osób, które wypiły placebo.

Długotrwałe spożywanie energy drinków – skutki

Dzienne spożycie kofeiny u dorosłego człowieka nie powinno przekroczyć 400 mg (to 2-3 kawy z dwóch łyżeczek). Tymczasem w jednym energetyku może być jej nawet 500mg. Tak duże spożycie kofeiny często prowadzi do chorób serca i zawałów.

Warto dodać, że nie tylko kofeina zawarta w energetykach działa destrukcyjnie na nasz organizm. Pijąc je, należy zdać sobie sprawę z ilości zawartego cukru w tych napojach. W 100g napoju, cukru może być nawet 13g! To prawie tyle ile zawiera jeden baton snickers. Batony jednak zawierają orzechy, które spowalniają wchłanianie się cukrów, natomiast w napoju energetycznym cukier wchłaniany jest zbyt szybko, co wpływa na drastycznie szybki jego spadek. Takie wahania cukru w naszej krwi może grozić cukrzycą.

Spożywanie napojów energetycznych jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Ich młode organizmy nie powinny przyjmować tak dużej dawki kofeiny. Badania dowodzą, że co 6 dziecko uczęszczające do szkoły podstawowej piło energetyka w ostatnim miesiącu! Uważaj więc na to, co pije Twoje dziecko!

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *