czy kawa odchudza?

Picie kawy skraca życie? Oto 4 fakty o których musisz wiedzieć

Jesteś jedną z osób, które codziennie rano piją kawę? Koniecznie zobacz czym może to grozić!

Kawa ma w sobie kofeinę, która pobudza Cię codziennie do pracy, przyśpiesza akcje serca i podnosi ciśnienie krwi. To są zmiany, które zachodzą od razu po wypiciu kawy. Zastanawiałaś się jednak jakie mogą być długotrwałe skutki picia tego napoju? Przygotowaliśmy dla Ciebie 4 ciekawe fakty na ten temat.

Fakt 1.: Kawa – skutecznie pobudza, czy powoduje bezsenność?

Jak już mogłaś przeczytać na początku – kawa ma w sobie kofeinę. To właśnie ona sprawia, że po wypiciu czujesz się pełna energii i chęci od działania. Co jednak się dzieje, kiedy spożywamy za dużo kawy? Uwagażaj! To może grozić nawet problemami ze snem. Jeżeli od dłuższego czasu spożywasz codziennie co najmniej filiżankę kawy, rankiem możesz odczuwać zmęczenie przed jej ponownym wypiciem. To nie tylko oznaka, że organizm domaga się kolejnej dawki kofeiny ale też, że w nocy nie doświadczyłeś tzw. fazy głębokiego snu.

Fakt 2.: Kofeina nasila stres!

Jak działa kofeina? Co powoduje, że czujesz się po jej wypiciu jak nowo narodzona i chętna do życia? Pewnie o tym nie widziałaś, ale takie działanie kawy to nic innego jak reakcja stresowa. Kofeina poprzez wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny wywołuje właśnie taka reakcję. Czyli jednym słowem pijąc kawę, sama sobie fundujesz porządną dawkę niepotrzebnego stresu!

Fakt 3: Kawa powoduje anemię

Kofeina (nie tylko zawarta w kawie, ale i w herbatach) wypłukuje żelazo. Długotrwałe spożywanie tego napoju może grozić nawet anemią. Jeżeli więc pijesz dużo kawy, koniecznie zrób badania na ilość żelaza w krwi. Zasięgnij też porady lekarza, czy w Twoim przypadku warto się suplementować.

Fakt 4: Kawa na diecie? To błąd!

Jesteś na diecie redukcyjnej i myślisz, że możesz bezgrzesznie pić kawę? Nic z tych rzeczy! Do tych napojów zazwyczaj dolewamy tłustą śmietankę i cukier. To już znacznie zwiększa jej kaloryczność. Nie zapominajmy również o tym, że kawa przecież najlepiej smakuje z małym i niepozornym, ale za to kalorycznym ciasteczkiem! Sama kawa, ma znikome ilości kalorii, natomiast w połączeniu z tymi dodatkami może okazać się bombą kaloryczną.

Kofeina tak naprawdę nas uzależnia. Z czasem pijemy jej coraz więcej i więcej, bo małe dawki przestają już nam wystarczać. Ale czy naprawdę warto się wpędzać w ten nałóg? Może zastanów się nad „odwykiem kofeinowym”. Już w ciągu dwóch miesięcy możesz uwolnić się od wszystkich dolegliwości powstałych na wskutek picia kawy.

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *