zwiększanie odporności jesienią

Przyczyny anemii u dorosłych

Anemia wiąże się ze dużym obniżeniem ilości tlenu przenoszonego poprzez krew. Najczęstszą jej przyczyną okazuje się deficyt żelaza (kluczowego elementu hemoglobiny) w krwioobiegu. Inne podłoża anemii to też nadto mała zawartość polipeptydów, wit. B6, B12 oraz C oraz foliowego kwasu.

Nie jest prosto zdiagnozować anemię – jej symptomy są zbliżone jak symptomy wyczerpania czy przepracowania (permanentne przemęczenie oraz ospałość, blada skóra, łamliwe włosy, blade spojówki). Wobec tego jeżeli czujemy takie symptomy, opłaca się wykonać analiz na zawartość danych w erytrocytów oraz hemoglobiny w krwioobiegu

Na anemię przeważnie cierpią dziewczyny – anemia wynika ze zbytniej utraty krwi w trakcie menstruacji. Deficyt żelaza oraz wit. B12 dodatkowo może okazać się czynnikiem sprawczym anemii.

Istotne – anemia osobiście w sobie to jedynie objaw pozostałych schorzeń oraz problemów, a nie choroba osobiście w sobie. Anemii nie wyleczymy samą suplementacją – w razie anemii wynikającej z miesiączek potrzeba okazuje się pomoc ginekologa, a kurację braków żelaza też musi zachodzić z wykorzystaniem medykamentów przypisanych poprzez specjalisty.

Co wywołuje anemię?

Stałe zapewnianie tlenu do organów oraz komórek ciała ludzkiego ustroju jest konieczne dla ich poprawnego działania. By nasz ciało działał właściwie, krwinki czerwone powinny okazać się odnawiane, a średni moment ich życia w krwioobiegu to 120 dni. Natomiast w stanie anemii do komórek dociera coraz mniej tlenu, co jest efektem spadku ilości krwinek czerwonych w krwioobiegu albo braku w tych krwinkach białka zwanego hemoglobiną.

Anemia pojawia się, gdy określone przyczyny blokują tworzenie się krwinek czerwonych, lub także potęgują ich rozpad albo wskutek utraty ogromnej ilości krwi. Popularnych jest mniej więcej 400 typów anemii. Przyczyną ich pojawienia się jest obniżenie ilości hemoglobiny albo jej dysfunkcje jako nośnika tlenu.

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *