prezenty pod choinkę

Tanie okulary przeciwsłoneczne szkodzą oczom?

Okulary przeciwsłoneczne to obecnie wymóg. Powinno się je zakładać zarówno w okresie letnim, jak również zimą, gdy świeci intensywne słońce. Muszą posiadać filtry skutecznie chroniące przed promieniowaniem UV i powłokę antyrefleksyjną. Istotny jest także poziom przyciemnienia szkieł. Lepiej wykupić je u optyka niż na bazarze, ponieważ wówczas rzeczywiście będą ochraniać oczy

Poruszanie się bez okularów przeciwsłonecznych jest niekoniecznie bezpieczne, ze względu na to że może przyczynić się do groźnych dolegliwości, na przykład zaćmy albo nadwyrężenia siatkówki (na przykład zwyrodnienia plamki żółtej), a schorzenia te okazują się czynnikiem sprawczym trwałego osłabienia wzroku. Dodatkowo promienie słoneczne może powodować choroby nowotworowe skóry powiek i spojówki gałkowej. Rezultaty przesadnej ekspozycji na promieniowanie ULtrafioletowe mogą aktywować się dopiero po latach. Promieniowanie od promieni słonecznych, które dostaje się do oka, niszczy siatkówkę, może doprowadzić do poparzenia oczu, stanów zapalnych rogówki, zwłaszcza u ludzi długo pracujących na słońcu. – Zanim wprowadzono na rynek okulary przeciwsłoneczne na to dolegliwość cierpieli polarnicy i marynarze, dzisiejszego dnia zdecydowanie częściej dotyka rolników.

Promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze, a więc najgroźniejsze dla oczu, między godziną 10 a 14, ale poza tymi przez wiele godzin dodatkowo należy osłonić oczy, a najrozsądniej troszczyć się o nie przez cały dzień. – W związku z tym, że powłoka ozonowa jest coraz słabsza, do oka dociera wiele promieni, wobec tego zaleca się zatroszczyć się o zabezpieczenie oczu, także u małych dzieci, które identycznie wystawione są na poparzenia oka, stany zapalne rogówki czy spojówek.

Skuteczne okulary redukują dopływ światła do oczu, dzięki czemu oko otrzymuje optymalna ostrość wzroku i luksus patrzenia. Te nabywane na ulicznych bazarkach, ryneczkach albo w hipermarketach nie gwarantują właściwej ochrony, a mogą tylko wyrządzić krzywdę. – Tanie okulary nie chronią oczu, ponieważ nie posiadają niezbędnych filtrów. Nie dajmy się zwieść gwarancjom sprzedających czy nalepkom. Standardowe okulary przeciwsłoneczne skutkują tym, że źrenica oka poszerza się wskutek mniejszej ilości światła. Wskutek tego do oka dostaje się wiele więcej patogennego promieniowania uv niż w ogóle bez tego typu osłony. Okulary za 10 albo 30 zł nie dość, że nie uchronią, to dodatkowo mogą zaszkodzić. Dobre okulary należy wybierać w salonach optycznych. Istotne, by miały filtr UV ochraniający przed promieniowaniem i powłokę antyrefleksyjną, która neutralizuje odblaski na soczewkach i polepsza widzenie.

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *