tłuszcze trans szkodzą

Tłuszcze trans: lista produktów, których musisz unikać!

Pewnie nie raz słyszałaś, że tłuszcze trans mogą być niebezpieczne dla zdrowia i że powinno się ich unikać. Przekonaj się w końcu jaka jest prawda!

Czym tak naprawdę są tłuszcze trans? W jakich produktach mogą się pojawiać? W tym artykule dowiesz się wszystkiego!

Tłuszcze trans – jakie niosą zagrożenie?

Tłuszcze trans to rodzaj tłuszczów z grupy nienasyconych. Mogą powstawać one w wyniku obróbki cieplnej, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć które nadają się do smażenia. Tłuszcze trans powstają również w wyniku niewłaściwego przechowywania (są mało odporne na działanie światła i ciepła). Jednak głównym źródłem ich powstawania jest przemysł, a dokładnie proces w wyniku którego powstaje chociażby margaryna. Ten proces nazywamy utwardzaniem.

Na temat tłuszczów trans zostały przeprowadzone liczne badania, które potwierdzają fakt, że częste ich spożywanie ma negatywny wpływ na zdrowe. Francuska uczona Francoise Clavel-Chapelon przeprowadziła badania w którym odkryła, iż ryzyko zachorowań na raka piersi jest nawet dwukrotnie większe u kobiet, które często spożywają tłuszcze trans.

Co ciekawe, w wyniku tych badań w wielu krajach wprowadzono obowiązek oznaczania produktów, które zawierają niebezpieczne tłuszcze.

Lista produktów zawierających tłuszcze trans

  • Frytki – to produkt, który smażony jest w tłuszczu często najsłabszej jakości. Co najgorsze, tłuszcz podgrzewany jest wielokrotnie, co sprzyja powstawaniu tłuszczy trans. W tanich restauracjach i barach unikaj za wszelką cenę produktów smażonych.
  • Margaryna – uzyskuje się ją poprzez utwardzanie olejów roślinnych. Nie daj się nabrać na triki producenta, który pisze na opakowaniu że ten produkt zawiera oleje roślinne! Ponieważ są one utwardzone. Nie kupuj tych, które nie zawierają masła, a najlepiej nie kupuj ich w ogóle!
  • Mleko – jest to jeden z nielicznych produktów, który zawiera tłuszcze trans naturalnie. Ilości tych tłuszczów są znikome, jednak zdecydowanie lepszym wyborem będzie dobrej jakości mleko roślinne niż krowie.

Tłuszcze trans mogą „czyhać” na każdym kroku i w każdym produkcie. Niestety w Polsce nie wprowadzono jeszcze obowiązku informowania konsumenta o występowaniu tłuszczów trans w produkcie. Czytaj więc uważnie etykiety i staraj się kupować produkty naturalne, a nie przetworzone.

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *