„Tyję tylko na brzuchu!” 

Wiele razy żalisz się swoim koleżankom: „tyję tylko na brzuchu”? Jeżeli nie jest obcy Ci problem przybierania na wadze w okolicy brzucha wiedz, że nie jesteś z problemem sama. Większość Polek posiada figurę „jabłko”, której chcą charakterystyczną jest szybkie przybieranie centymetrów w tej partii. Co zrobić, aby już nigdy nie wypowiedzieć zdania „tyję tylko na brzucha”? Mamy na to kilka sposobów!

Niezdrowy tryb życia odbija się na brzuchu

Czy wiesz, że nadmiar tłuszczu gromadzony w partii brzucha jest zdecydowanie bardziej szkodliwy niż tłuszcz magazynowany w jakiejkolwiek innej partii ciała? Powiększa on ryzyko zapadnięcia na dolegliwości serca, udary, cukrzycę typu 2, demencję, chorobę Alzheimera, nowotwór jelita grubego oraz nadciśnienie. Pomimo, że można mieć genetyczną tendencję do tycia, to fatalny tryb życia jest głównym winowajcą.

Jedzenie tłustych potraw nie jest główną przyczyną tłuszczu na brzuchu

Mówisz sobie „tyję tylko na brzuchu” i jesteś święcie przekonana, że to jedzenie tłustych potraw ma na ten stan największy wpływ. Tymczasem okazuje się, że zajadanie się tłustymi potrawami nie jest główną przyczyną zbierania się tłuszczu wewnątrz jamy brzusznej i pod skórą brzucha. Niezależnie od tego, z jakiego typu posiłku pochodzi nadmiar kalorii, gromadzi się pod postacią tkanki tłuszczowej. Czynniki genetyczne, dieta, wiek, tryb życia – każdy z nich decyduje o tym, czy uda nam się zachować szczupłą talię. Na część z nich nie mamy wpływu, lecz na dietę oraz aktywny styl życia, owszem. 

Cała prawda o „piwnym brzuchu”

Okazuje się, że spożywanie napojów alkoholowych odbija się echem na naszej talii, a dzieje się tak aż z trzech powodów. Pierwszym argumentem jest wysoka kaloryczność alkoholu. Drugim argumentem jest fakt, że zajęta trawieniem alkoholu wątroba poświęca mniej czasu na metabolizowanie tłuszczu, co sprzyja jego odkładaniu się. Po trzecie, alkohol wzmaga apetyt i sprawia, że tracimy kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia. 

Tłuszcz, tłuszczowi nierówny

Czy wiesz, że istnieje rodzaj tłuszczu, który bardziej niż inny potrafi zaprogramować organizm do magazynowania tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha? Taką niekorzystną zdolność posiadają tłuszcze trans, które bez trudu znajdziemy w niektórych rodzajach margaryny, słodkich wypiekach, ciastkach i ciasteczkach, a także wysoko przetworzonych daniach gotowych. 

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *