biały nalot na języku przyczyny

Zauważyłaś biały nalot na języku? Sprawdź, co może być tego przyczyną

Budzisz się rano, przeglądasz w lustrze i nagle zauważasz biały nalot na języku? Istnieje wiele wyjaśnień tego faktu. Może to świadczyć o chorobie, ale nie zawsze tak jest.

Wiele chorób daje o sobie znać w prosty sposobów. Niekiedy jednak, niepokojące objawy nie muszą zwiastować najgorszego. Sprawdź, co mogą oznaczać sygnały, które wysyła Ci organizm.

Biały nalot na języku a choroby

Występowanie białego nalotu na języku sprawia, że zaczynamy bardziej interesować się naszym stanem zdrowia. To normalne, szczególnie w przypadku, jeśli nie odczuwamy jakichkolwiek innych, niepokojących objawów. Warto więc wtedy zastanowić się, czy nalot na języku nie jest spowodowany np. długotrwałym paleniem papierosów lub częstym piciem kawy. Do najczęstszych powodów należą:

  • kiła – biały nalot na języku pojawia się w drugim stadium choroby;
  • dur brzuszny – język pokrywa się biało-szarym nalotem. Czubek oraz brzegi języka są wtedy intensywnie czerwone
  • zakażenie grzybicze – biały nalot wskazywać może także na grzybicę jamy ustnej, języka lub całego gardła
  • płonica – potocznie nazywaną szkarlatyną. Po pewnym czasie dochodzi do oddzielenia się warstwy białego osadu z języka i pojawienia się charakterystycznego malinowego w kolorze języka.

Jak działać przy pierwszych oznakach?

Już przy pierwszych, niepokojących oznakach, warto podjąć radykalne środki. Przede wszystkim, jeśli nadal palisz papierosy, jak najszybciej tego zaprzestań. Palenie tytoniu przyczynia się do pokrywania języka kleistym i nieświeżym nalotem. Gromadzą się na nim bakterie, które sprawiają, że codziennie rano w jamie ustnej pojawia się kwaśny i nieprzyjemny posmak.

Warto również zadbać o odpowiednie trawienie. W tym celu możesz zdecydować się na czyszczenie wątroby. Ten zabieg pomoże Ci zregenerować Twój układ trawienny i pozwoli mu sprawniej działać.

Sposoby na zwalczenie białego nalotu

Istnieje kilka naturalnych sposobów, które pomogą Ci zwalczyć ten nieprzyjemny problem.

Jednym z nich jest codzienne spożywanie sfermentowanego jogurtu bez cukru. Pomoże Ci to utrzymać odpowiedni poziom bakterii na języku, jak i w jelitach.

Warto również zwiększyć ilość spożywanych płynów. Woda i naturalne soki skutecznie pobudzą Twój układ trawienny.

Podczas szczotkowania zębów warto również poświęcić chwilę na oczyszczenie samego języka. Płyn do płukania ust może okazać się bardzo pomocny i świetnie uzupełni proces regeneracji.

Redakcja Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *