żywność organiczna - z czym to się je

Żywność organiczna – z czym to się je?

Postanawiasz zdrowo się odżywiać. Sięgasz po chude, drobiowe mięso – pochłaniasz antybiotyki na dzień dobry. Starasz się jeść więcej surowych warzyw? Witajcie pestycydy i sztuczne nawozy! Czy można dziś kupić jedzenie wolne od trucizn? Tak. Za zdrowe jedzenie trzeba jednak zapłacić więcej.


Co takiego jest w ekologicznym jedzeniu, że ludzie są gotowi płacić za nie nawet 2, a nawet 3 razy więcej? Liczy się to, czego w nim nie ma. W żywności organicznej nie uświadczysz glutaminianu sodu, uwodornionego tłuszczu, pestycydów ani antybiotyków. Jedzenie staje się bezpieczniejsze i bardziej wartościowe. Znajduje się w nim więcej witamin i minerałów niż w produktach pochodzących z półek nieoznaczonych etykietą „zdrowa żywność”.


Ekologiczne mięso


Czy produkty mięsne również mają szansę być bio? Oczywiście! Mięso pochodzenia organicznego pochodzi od zwierząt hodowanych w swobodnych, godziwych warunkach, z dostępem do wybiegu. Zwierzęta rosną we własnym tempie, a przy ich hodowli nie stosuje się hormonów i antybiotyków. Karmi się je naturalną paszą pochodzenia organicznego.


Dla zdrowia i ekosystemu

W Polsce uprawy ekologiczne w ciągu kilkunastu lat wzrosły od 0,3% do ponad 4%. Produkty eko są smaczniejsze i przyjaźniejsze zarówno dla organizmu człowieka, jak i dla środowiska. Gospodarstwa bez pestycydów, sztucznych nawozów i hormonów to ukłon w stronę tradycyjnych metod rolnictwa. Zapewniają one godne życie zwierzętom hodowlanym. Są azylem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, które rozprzestrzeniają się w okolicy.


Bakterie zamiast pestycydów?

Żywność organiczna
Spożywanie organicznej żywności jest zdrowe. Zamiast szkodliwych pestycydów do nawożenia ekologicznych upraw stosuje się naturalny nawóz pochodzenia zwierzęcego, czyli obornik. Uwaga – takie nawożenie może zwiększyć ryzyko obecności bakterii Coli w pożywieniu. Dokładne mycie produktów jest jak najbardziej wskazane!


Zdrowsze znaczy droższe

Dlaczego żywność organiczna jest droga? W przypadku produktów nieopatrzonych certyfikatami może chodzić o zwyczajny marketing. Jeśli jednak dany produkt pochodzi z ekologicznej hodowli (rozpoznasz go np. po widniejącym na opakowaniu „euroliściu”), musisz pamiętać o kilku rzeczach. Produkcja zdrowej żywności jest nawet o 1/3 mniej wydajna w porównaniu z gospodarstwami stosującymi sztuczne nawozy. Rolnictwo ekologiczne wykorzystuje niewielkie pola i z zasady nie stosuje żadnej chemii. Produkcja wymaga także większych nakładów pracy, co wiąże się m.in. z potrzebą zatrudnienia dodatkowych pracowników. Czy zdrowa żywność ma szansę stać się tańsza i łatwiej dostępna? Będzie to możliwe, jeśli tylko wzrośnie na nią popyt. Aby do tego doszło, warto zacząć od zmian w swoim własnym koszyku zakupowym.


Redakcja Autor

Komentarze

  Anka

  (6 lipca 2015 - 20:52)

  wszystko fajnie, tylko gdzie to kupić skoro wszystko teraz jest tak uprawiane?

   Wiki

   (7 lipca 2015 - 22:58)

   Anka w wielu sklepach masz półki ze zdrową żywnością bio. Nie chcę tu nikogo reklamować, ale bogaty wybór warzyw i owoców bio masz w lidlu i oszołomie. W polskim markpolu też jest trochę zdrowych produktów (mąki, kasze, orzechy, soki).

  Elena

  (9 lipca 2015 - 12:59)

  w Warszawie polecam Bio Bazar w środy i soboty 🙂

  Miłosia

  (10 lipca 2015 - 19:01)

  jak się dobrze popyta na bazarze to się znajdzie kogo trzeba z warzywkami normalnie uprawianymi, bez chemii

  Tubu

  (12 lipca 2015 - 23:04)

  ludzie nie dajcie sie zwariować wszedzie jest teraz chemia, kobiety nakladaja na siebie tony kremow i innych E, wdychamy mnostwo spalin. jestesmy dziecmi chemii i trzeba sie z tym pogodzic

   Iza

   (14 lipca 2015 - 11:07)

   tubu, z takim podejściem to nasz świat zginie marnie za kilkanaście lub kilkadziesiat lat. moze nie masz dzieci i nie obchodzi Cie jak świat bedzie wtedy wygladał, ale np. mnie to interesuje i chcialabym, zeby moim dzieciom żyło sie jak najlepiej, zeby nie musialy chodzic w maskach tlenowych i zeby mogly jesc normalne jedzenie. Nasz świat sie zagalopował i trzeba odwrocic ten proces. Kazdy z nas moze sie do tego przyczynic. wystarczy tylko podejmowac madre decyzje i siegac czesciej po produkty eko.

  Kowalska

  (14 lipca 2015 - 22:09)

  gdzie moge znalezc organiczne mieso?

   Alicja

   (14 lipca 2015 - 10:18)

   Spróbuj w sklepach ze zdrową zywnoscia, jak nie ma to popytaj 🙂 ja czasem kupuje troche dobrego mieska od znajomych, ktorych rodzice wciaz hoduja swoje zwierzeta na wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *