Nawilżanie jest fundamentem dobrej kondycji naskórka. Dotyczy to nie tylko skóry na twarzy, nogach, brzuchu lub dekolcie, ale także skóry głowy, która często cierpi z powodu przesuszenia. Dowiedz się, jak przeciwdziałać temu problemowi i poznaj sposoby na to, jak zadbać o nawodnienie skalpu.

Sucha skóra głowy – jakie są objawy?

Znasz uczucie swędzenia i ściągnięcia skóry na głowie? Bardzo prawdopodobne, że ten dyskomfort jest wywołany suchą skórą. Co jeszcze może wskazywać na skalp pozbawiony wilgoci? Oprócz zaczerwienienia i pieczenia naskórka powinno zaalarmować Cię nadmierne przetłuszczanie oraz osłabienie i wypadanie włosów. Wysuszona skóra zaczyna wytwarzać obfitą warstwę łoju, który zamiast nieść ulgę, obciąża i skleja pasma, osłabiając włosowe cebulki. Niepokojącym sygnałem może być także intensywne łuszczenie się skóry głowy, które może wynikać zarówno z przesuszenia, jak i z nadmiernego rozrostu drożdżaków. Jak przekonać się, czy płatki sypiące się z głowy to łupież? Zafunduj sobie kurację przeciwłupieżowym szamponem i obserwuj, czy jego stosowanie okaże się skuteczne. Jeśli nie – uzbrój się w cierpliwość i nawilżaj skalp lub skonsultuj się z dermatologiem.

Sucha skóra głowy – jakie są przyczyny?

Istnieje wiele przyczyn tego, dlaczego skóra na głowie jest przesuszona. Suchy i podrażniony skalp często jest efektem niewłaściwej pielęgnacji włosów, czyli stosowania drażniących naskórek kosmetyków oraz nadużywania zabiegów, takich jak farbowanie i rozjaśnianie. W pogodni za modną fryzurą nie należy zapominać i o tym, że skórze głowy nie sprzyja również intensywna stylizacja przy pomocy gorącego powietrza z suszarki oraz wysoka temperatura emitowana przez prostownice lub lokówki. Podobnie niekorzystnie wpływa narażanie głowy na działanie mocnego słońca, nadmiernie częste mycie włosów oraz kontakt z gorącą lub mocno chlorowaną wodą. Nie bez winy pozostają też używki, wypijanie zbyt małej ilości wody oraz ubogi w witaminy i mikroelementy jadłospis.

Kosmetyki do suchej skóry głowy – jakie wybrać?

Kluczowym kosmetykiem w pielęgnacji włosów jest szampon. Stawiaj na kosmetyki o łagodnych recepturach, które nie zawierają SLS-ów i SLES-ów, wysuszającego alkoholu oraz syntetycznych barwników. Pożądanymi składnikami nawilżających szamponów są  emolienty i humektanty, czyli olejki, wyciągi z aloesu, kwas hialuronowy oraz miód. Jeśli natomiast chcesz sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy, pamiętaj o tym, że jego przeciwgrzybicze działanie może pogłębiać problem suchej skóry. Aby tego uniknąć, postaraj się znaleźć produkt wzbogacony na przykład nawilżającą gliceryną, mocznikiem i kojącym pantenolem.

Systematyczne stosowanie szamponu warto uzupełnić aplikacją nawilżającego-odżywczego preparatu, który powinien być przeznaczony do pielęgnacji skalpu. Tego typu produkty mają postać kojących wcierek lub lotionów, które należy wmasowywać w skórę głowy. Jeśli suchej skórze towarzyszy nadmierne rogowacenie, od czasu do czasu, można sięgnąć również po peeling do skóry głowy, który usunie martwe komórki naskórka, korzystnie wpływając na cebulki włosowe.

Domowe sposoby na suchą skórę głowy

Oprócz drogeryjnych i aptecznych kosmetyków w nawilżaniu skóry głowy pomóc mogą domowe sposoby. Zainspiruj się naszymi pomysłami na pielęgnację, która pomoże zapomnieć o swędzeniu i łuszczeniu się naskórka.

Przesuszoną skórę na głowie nawilży wcierka z aloesu. Jedynym, czego potrzebujesz jest aloesowy żel, który należy wmasować w skórę na głowie. Po upływie pół godziny wystarczy dokładnie spłukać resztki kosmetyku i umyć włosy delikatnym szamponem. Regularnie aplikowany aloes niweluje podrażnienia, stymuluje wzrost włosów oraz doskonale nawilża.

Olejowanie skóry głowy także jest dobrym pomysłem na walkę z przesuszeniem. Przygotuj olej ze słodkich migdałów, olejek jojoba lub oliwę z oliwek i delikatnie wmasuj je w skórę głowy, a jeśli masz ochotę – także na długość włosów. Po upływie godziny należy starannie umyć włosy, zwracając uwagę na to, by dokładnie pozbyć się resztek tłustego filmu z głowy.

Kolejną recepturą jest maska z siemienia lnianego. Połącz szklankę gorącej wody z łyżką siemienia lnianego i gotuj całość przez około 15 minut. Następnie lekko przestudź uzyskany żel i zaaplikuj go zarówno na skórę głowy, jak i na pasma. Owiń głowę ręcznikiem i odczekaj pół godziny. Po upływie tego czasu umyj włosy szamponem.

Przetestuj także łagodzący spray z octem jabłkowym, który przywraca skórze głowy odpowiednie pH, jednocześnie przeciwdziałając wypadaniu pasm. Aby go przygotować, połącz ocet jabłkowy i wodę w proporcjach 1:4. Mieszankę przelej do atomizera. Spryskuj nią skalp przed myciem głowy, delikatnie wcierając go w skórę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here