Miażdżyca aorty to poważna choroba, ponieważ w wyniku niej w aorcie brzusznej albo aorcie piersiowej dochodzi do nagromadzenia się blaszki miażdżycowej. Przy tej miażdżycy objawy zaczynają pojawiać się dopiero wtedy, gdy naczynie jest już zwężone w dużym stopniu. Jakie są objawy i przyczyny miażdżycy aorty?

Czym jest miażdżyca aorty?

Aorta, która nazywana jest również tętnicą główną, to główne naczynie tętnicze opuszczające serce. Taki ogólny podział pozwala na wyróżnienie trzech części aorty, a jest to: aorta wstępująca, łuk aorty oraz aorta zstępująca. Do tego aortę zstępującą można jeszcze podzielić na aortę piersiową oraz brzuszną. Jednak uwapnione blaszki miażdżycowe mogę pojawić się w różnych częściach tętnicy głównej i w związku z tym wyróżnia się miażdżycę aorty piersiowej oraz miażdżycę aorty brzusznej.

Przyczyny miażdżycy aorty

Najważniejszym czynnikiem, który zwiększa ryzyko pojawiania się miażdżycy aorty serca, jest hipercholesterolemia, a jest to wysoki poziom cholesterolu LDL i to przy trójglicerydach, które są w normie. Do powstawania blaszki miażdżycowej w łuku aorty przyczynia się nadmiar substancji tłuszczowych we krwi, gdyż to zwiększa ryzyko odkładania się lipidów w naczyniach. Natomiast pozostałe czynniki ryzyka rozwoju miażdżycy aorty to:

  • występowanie miażdżycy u członków rodziny osoby chorej,
  • zbyt mała aktywność fizyczna,
  • nadwaga i otyłość,
  • palenie papierosów,
  • płeć męska,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • zaawansowany wiek.
fot. Pixabay.com

Objawy miażdżycy aorty

Złogi, które odkładają się w aorcie, przyczyniają się do jej zwężenia, co na początku nie daje żadnych objawów. Kiedy jednak dochodzi do znacznego zmniejszenia się średnicy światła naczynia, zaczynają pojawiać się objawy. Jednak czasami jest tak, że skleroza aorty wywołuje objawy i najczęściej nasilone są objawy, które pojawiają się u chorych z miażdżycą aorty brzusznej. Jest to odcinek tętnicy głównej, od którego odchodzą naczynia. Te odchodzące naczynia zaopatrują, np. przewód pokarmowy albo nerki. Wtedy zaczynają się pojawiać objawy, które zazwyczaj pacjenci nie łączą z procesem miażdżycowym, gdyż może to być:

  • ból brzucha;
  • nudności i wymioty;
  • ogólne złe samopoczucie;
  • duszności;
  • bóle kończyn dolnych, które pojawiają się przy ich niedokrwieniu;
  • biegunka;
  • wzdęcia.

Diagnoza miażdżycy aorty

Do podstawowych badań u osób z podejrzeniem miażdżycy zalicza się badania krwi. Z tych badań bardzo ważne znaczenie ma lipidogram, w którym sprawdza się cholesterol całkowity, cholesterol LDL i HDL oraz trójglicerydy. Przy miażdżycy pojawia się podwyższony cholesterol całkowity oraz cholesterol LDL.

Poza tym wykonuje się badania obrazowe, do których zalicza się USG Doppler, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny.

Powikłania miażdżycy aorty

Przy miażdżycy mogą pojawić się groźne powikłania. Tutaj bardzo niebezpieczna jest niestabilna blaszka miażdżycowa, która może pękać. W tym przypadku taka oderwana skrzeplina może znacznie zwęzić albo całkowicie zamknąć światło naczynia. To z kolei może spowodować zawał serca albo udar mózgu. Natomiast takim poważnym powikłaniem miażdżycy aorty brzusznej jest powstanie tętniaka, a to już jest bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Leczenie miażdżycy aorty

W leczeniu miażdżycy ważne znaczenie ma stosowanie farmakoterapii, a także zbilansowanej diety. Z leków przy miażdżycy stosuje się statyny, które mają działanie zmniejszające stężenie cholesterolu we krwi, ale też mogą przyczynić się do cofnięcia się zmian miażdżycowych w naczyniach tętniczych. Do tego można stosować fibraty, a są to leki wykorzystywane jako leki przeciwmiażdżycowe. Jednak mają one głównie wpływ na poziom trójglicerydów we krwi, ale też pomagają chorym z najbardziej nasilonymi zaburzeniami lipidowymi.

Leczenie farmakologiczne ma ważne znaczenie, ale nie zawsze wystarcza i wtedy konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Kiedy u danej osoby występują objawy niedokrwienia różnych narządów albo wytworzy się dużych rozmiarów tętniak, który zagraża pęknięciem, to wtedy przeprowadza się różne zabiegi, np. wszczepienie by-pass.

Istotne znaczenie ma również dieta, która polega głównie na ograniczeniu spożywania nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu. Do tego należy ograniczyć spożywanie węglowodanów prostych, ponieważ mogą one zostać przekształcone w organizmie do lipidów.

Miażdżyca aorty to przewlekła choroba, która nieleczona grozi zawałem serca albo wytworzeniem się tętniaka, który w zaawansowanym stadium może pęknąć. Miażdżyca ta na początku może nie dawać żadnych objawów, a gdy już zaczynają się pojawiać, to choroba przeważnie jest w zaawansowanym stadium.

Przeczytaj również artykuł:

Miażdżyca leczenie naturalne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here