Masy wyciskowe umożliwiają tworzenie precyzyjnych uzupełnień uzębienia, takich jak licówki, mosty korony oraz ruchome protezy. Ważne, aby materiał służący do pobrania wycisku charakteryzował się wysoką jakością. W stomatologii często wykorzystuje się masy polieterowe – zobacz, do czego służą i co wyróżnia je na tle innych produktów.

Kiedy stomatolog używa mas polieterowych?

Masa polieterowa znalazła szerokie zastosowanie w dziedzinie medycznej, którą jest stomatologia. Wykorzystuje się ją zarówno w laboratorium protetycznym, jak i w warunkach klinicznych. Masy polieterowe cechuje wysoka uniwersalność – od pojedynczych koron po skomplikowane uzupełnienia. Stomatolodzy doceniają ich precyzję i stabilność. Proces pozyskiwania wycisków z mas polieterowych jest szybki i łatwy, ponieważ są one przeznaczone do stosowania techniki jednowarstwowej.

Masy polieterowe – co je wyróżnia?

Masy wyciskowe polieterowe nieznacznie zmieniają swoją objętość, a po związaniu stają się bardzo sztywne. Wykazują dużą lepkość i silnie przylegają do podłoża, a czas pracy z tym materiałem jest krótki i z reguły bezproblemowy. Masy polieterowe składają się z bazy i katalizatora. W podstawowej paście znajduje się polieter o niskiej masie cząsteczkowej i wolnych resztach iminowo-etylowych. W skład katalizatora wchodzi organiczny ester kwasu sulfonowego. Obie pasty zawierają także plastyfikator oraz wypełniacz. Masa polieterowa dostaje się w każdą szczelinę i doskonale odwzorowuje kształt zębów oraz sąsiadujących tkanek. Powstałe wyciski cechuje wysoka precyzja, jednak nie należy przechowywać ich w wodzie, a po wyjęciu z jamy ustnej trzeba je opłukać, zdezynfekować i wysuszyć.

Zalety i wady wykorzystywania mas polieterowych

Dlaczego stomatologia tak często wykorzystuje masy polieterowe? Mają one wiele zalet, których nie można znaleźć w innych materiałach, na przykład:

  • Doskonałe właściwości hydrofilne, które umożliwiają dokładne odwzorowanie pola protetycznego.
  • Stabilność wymiarów – pozostałe masy elastyczne wykazują większą kurczliwość.
  • Duża wytrzymałość, która pozwala na odlanie kilku modeli.
  • Szerokie zastosowanie – masa polieterowa może posłużyć do wykonania pełnego wycisku lub pojedynczych elementów.

Jakie są wady opisywanych mas wyciskowych? W zetknięciu z błoną śluzową mogą powodować lekkie pieczenie, a pacjenci czasem skarżą się na ich smak – warto wziąć pod uwagę, że są to doznania subiektywne, dlatego odczucia klientów mogą być różne. Ze względu na dość dużą sztywność mas polieterowych, w wielu przypadkach trudno wyjąć je z jamy ustnej – dlatego zalecane jest pobieranie wycisku na łyżce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here