Zabieg założenia balonu żołądkowego jest alternatywną metodą do tradycyjnej operacji bariatrycznej. W tym przypadku w żołądku umieszcza się balon, który następnie napełniany jest płynem lub powietrzem. Kto może skorzystać z takiego zabiegu i jakie daje efekty końcowe?

Na czym polega zabieg założenia balonu żołądkowego?

Podczas tego zabiegu nie trzeba wykonywać chirurgicznego cięcia, a polega ona na wprowadzeniu do żołądka specjalnego balonu, który następnie napełnia się płynem albo powietrzem, a dzięki temu zmniejsza on maksymalną objętość żołądka. Aby umieścić balon w żołądku, należy do tego wykorzystać specjalny gastroskop. Potem za pomocą cewnika napełnia się balon. Cewnik ten na samym końcu jest usuwany. Balon przeważnie napełnia się do objętości od 400 do 700 ml. Balon ten nie ma możliwości przemieszczenia się poza żołądek, ponieważ jest zbyt duży.

Taki balon może pozostać w żołądku przez określony czas – przeważnie przez około 6 miesięcy. Z kolei jego usunięcie sprawia, że wraca się z powrotem do wcześniejszych nawyków żywieniowych.

Wskazania do założenia balonu żołądkowego

Decydując się na balon żołądkowy, należy wziąć pod uwagę, że zabieg ten ma tymczasowy efekt odchudzający. Metodę tę stosuje się u osób, które:

  • mają wysokie BMI, czyli powyżej 60 i do tego przygotowują się do chirurgicznego zabiegu bariatrycznego;
  • nie akceptują metod chirurgii bariatrycznej, a brak jest u nich efektów po zastosowaniu metod zachowawczych.

Tutaj wskazania nie są takie restrykcyjne, jak przy innych operacjach bariatrycznych.

Efekty założenia balonu żołądkowego

Zakładanie balonu trwa od 20 do 30 minut, a potem w szpitalu pozostaje się przynajmniej jedną dobę. Efekty założenia balonu będą widoczne już podczas pierwszego posiłku, gdyż szybciej osiąga się uczucie sytości. Poza tym można spożywać różnorodne posiłki, ale są to mniejsze porcje. Jednak po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku pacjent może odczuwać nudności, a także mogą pojawić się wymioty.

Natomiast średnia utrata zbędnych kilogramów będzie zależała głównie od spożywanych pokarmów, a jeżeli przestrzega się dietę, to można stracić do 35% zbędnych kilogramów – to jest o wiele mniej niż przy metodach chirurgicznych.

fot. Pixabay.com

Kiedy balon zostanie usunięty, objętość żołądka wróci do tej, jaka była przed zabiegiem, a to z kolei może spowodować wzrost masy ciała. Jednak są osoby, które twierdzą, że ta metoda wpływa korzystanie na nawyki żywieniowe. Po zabiegu nie wolno pić napojów gazowanych, a także stosować leków w formie tabletek musujących.

Przeciwwskazania do założenia balonu żołądkowego

Do przeciwwskazań zalicza się:

  • przebyte wcześniej operacje gastryczne;
  • patologie przewodu pokarmowego, np. przepuklina rozworu przełykowego, która jest większa niż 5 cm, a także choroba wrzodowa żołądka, zapalenie przełyku III i IV stopnia, choroba Leśniowskiego-Crohna oraz żylaki przełyku inne;
  • choroby nowotworowe;
  • bulimia, anoreksja albo inne zaburzenia odżywiania;
  • poważne zaburzenia umysłowe, a także poznawcze;
  • uzależnienie od alkoholu i narkotyków;
  • poważne choroby wątroby;
  • ciąża, karmienie piersią albo staranie się, aby zajść w ciążę;
  • brak zgody pacjenta na to, aby stosować się do zaleceń;
  • stosowanie leków, które hamują agregację płytek albo innymi lekami przeciwzakrzepowymi oraz niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, które stosowane są bez osłony.

Jednak niektóre przeciwwskazania mogą mieć charakter przejściowy.

Możliwe powikłania po założeniu balonu żołądkowego

Powikłania po założeniu balonu żołądkowego występują bardzo rzadko. Do możliwych powikłań zalicza się:

  • te związane z endoskopią, a to oznacza, że może dojść do uszkodzenia przełyku, żołądka, ale też może pojawić się krwawienie do światła przewodu pokarmowego, a także uszkodzenie gardła;
  • powikłania mechaniczne, które wynikają z obecności balonu w żołądku, a są to: owrzodzenia żołądka, perforacja żołądka oraz niedrożność przewodu pokarmowego (są to powikłania, które wymagają tradycyjnej interwencji chirurgicznej);
  • powikłania funkcyjne – tutaj w pierwszych dobach po wykonanym zabiegu mogą pojawić się nudności oraz wymioty, a ustępują one zazwyczaj po 2 – 7 dobach. Inne powikłania to: refluks żołądkowo-przełykowy, a złagodzić go mogą leki antysekrecyjne oraz przeciwwymiotne. Kiedy jednak nie ma żadnej poprawy, to konieczne staje się usunięcie balonu;
  • powikłania metaboliczne – w tym przypadku niekontrolowane wymioty mogą przyczynić się do odwodnienia oraz do zaburzeń elektrolitowych, np. do hipokaliemii, która z kolei może spowodować zaburzenia rytmu serca, a to już stanowi zagrożenie życia;
  • brak skuteczności terapii – zabieg nie zadziała, gdy pacjent nie będzie stosował się do zaleceń dietetycznych oraz nie będzie aktywny fizycznie.

Założenie balonu żołądkowego to nie jest metoda, którą wykonuje się na stałe. Taki balon zakłada się zazwyczaj na około 6 miesięcy. Dzięki niemu pacjent je mniej i szybciej osiąga uczucie sytości. Jednak ważne jest również tutaj przestrzeganie zdrowej diety, a także odpowiednia dawka aktywności fizycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here