Nefropatia cukrzycowa znana jest również jako cukrzycowa choroba nerek, a jest przewlekłe powikłanie niewyrównanej cukrzycy. Do jej rozwoju dochodzi w wyniku zwiększonego stężenia glukozy we krwi. Na początku choroba ta nie daje żądnych objawów, dlatego bardzo ważne jest, aby osoba z cukrzycą wykonywała regularnie badania diagnostyczne. Nieleczona może spowodować stopniowe niszczenie nerek.

Jak wysoki cukier wpływa na nerki?

Wysoki poziom cukru w organizmie powoduje, że dochodzi do zwiększenia przepływu krwi przez kłębuszki nerkowe, co wraz z upływem czasu powoduje ich niszczenie. Jeśli dojdzie do przecukrzenia, to w kłębuszkach nerkowych zaczynają gromadzić się różne substancje, które będą zaburzały ich funkcjonowanie. Poza tym hiperglikemia powoduje także wytwarzanie się substancji aktywnych, które są przyczyną powstawania stanów zapalnych. Przez to kłębuszki nerkowe stają się bardziej przepuszczalne i dlatego w moczu pojawia się białko. Z kolei w dalszych stadiach nefropatii dochodzi do stwardnienia kłębuszków, ale również do włóknienia miąższu nerek, a to z kolei przyczynia się do ich niewydolności.

Przyczyny nefropatii cukrzycowej

W przebiegu nefropatii cukrzycowej dochodzi do strukturalnych oraz czynnościowych zmian w nerkach, których bezpośrednią przyczyną jest hiperglikemia, a jest to zwiększone stężenie glukozy we krwi. Jednak choroba ta nie dotyka każdej osoby z cukrzycą, gdyż do jej rozwoju przyczyniają się również:

  • czynniki genetyczne;
  • długi czas trwania cukrzycy;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • duże stężenie lipidów we krwi, czyli cholesterolu i trójglicerydów;
  • palenie papierosów;
  • nadmierna podaż białka w diecie.
fot. Pixabay.com

Objawy nefropatii cukrzycowej

Na początku nefropatia cukrzycowa nie daje żadnych objawów, ale wraz z upływem czasu oraz rozwoju choroby może dojść do wystąpienia, takich objawów jak:

  • ogólne osłabienie,
  • łatwe męczenie się,
  • wysokie ciśnienie tętnicze,
  • obrzęki,
  • szaroziemiste zabarwienie skóry.

Diagnoza nefropatii cukrzycowej

Na początku, gdy choroba nie daje żadnych objawów, możliwością na jej wykrycie są badania laboratoryjne, w których można stwierdzić, czy dochodzi do nadmiernego wydalania albumin wraz z moczem. To już pierwszy znak, że doszło do uszkodzenia nerek. Badania moczu w kierunku wykrycia tej choroby powinny zostać przeprowadzone u chorych na cukrzycę typu 1, zaczynając od piątego roku trwania choroby, ale też u osób z cukrzycą typu 2 w momencie jej rozpoznania. Badania powinno się powtarzać raz w roku.

Stadia rozwoju nefropatii cukrzycowej

Wyróżnia się następujące stadia rozwoju nefropatii cukrzycowej:

  • stadium I i II – nie pojawiają się w nich żądne objawy kliniczne i biochemiczne, przez co choroba jest trudna do wykrycia;
  • stadium III – można je stwierdzić, gdy w trzech badaniach moczu, które powtarza się przez 6 miesięcy, zostanie potwierdzone nadmierne wydalanie albuminy;
  • stadium IV – to jawna klinicznie postać choroby. W tym stadium występuje stały białkomocz, nadciśnienie tętnicze, obrzęki, a także zwiększone stężenie lipidów w surowicy krwi;
  • stadium V – to stadium oznacza już niewydolność nerek. Pojawiają się objawy ze stadium IV, a także zwiększone stężenie mocznika i kreatyniny w surowicy krwi. Poza tym to stadium oznacza, że w większości przypadków konieczne jest wprowadzenie leczenia narkozastępczego w postaci dializ.

Leczenie nefropatii cukrzycowej

Leczenie nefropatii cukrzycowej uzależnione będzie od stadium choroby. Tutaj chory musi zostać wzięty pod opiekę zarówno diabetologa, jak i nefrologa. Leczenie należy dobrać indywidualnie do potrzeb oraz stanu zdrowia danej osoby. Rozwój tej choroby można spowolnić poprzez zastosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny oraz poprzez stosowanie blokerów receptora angiotensynowego, a są to leki, które wykorzystuje się w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Zapobieganie nefropatii cukrzycowej

Tutaj bardzo ważne znaczenie ma utrzymywanie na prawidłowym poziomie stężenia glukozy we krwi. Konieczne jest również znormalizowanie ciśnienia tętniczego, a do tego należy unikać nadmiaru białka w pożywieniu oraz trzeba przestać palić papierosy.

Nefropatia cukrzycowa jest przewlekłą chorobą nerek, która może wystąpić u diabetyków, gdy we krwi utrzymuje się wysoki poziom cukru we krwi. Nefropatia może zakończyć się niewydolnością nerek, a wtedy konieczne jest stosowanie dializ. Osoby z cukrzycą powinny regularnie wykonywać badania diagnostyczne, które pozwolą na wczesne wykrycie nefropatii cukrzycowej, gdyż we wczesnej fazie nie daje ona żadnych objawów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here