Osoby, u których występuje utrudnione poruszanie się, powinny przebywać w odpowiednio dostosowanej przestrzeni. Dzięki właściwemu wyposażeniu mieszkania udaje się im stworzyć właściwe warunki, w których mogą samodzielnie funkcjonować albo opieka nad potrzebującymi przebiega w optymalnym komforcie. Sprawdź, w co wyposażyć miejsce przebywania seniora czy osoby rehabilitowanej, u których zauważa się trudności z poruszaniu się. 

Wyposażenie sypialni 

Zdarza się, że senior albo osoba rehabilitowana jest trwale unieruchomiona, więc podstawą wyposażenia sypialni jest właściwe łóżko. Konieczny jest oczywiście sprzęt rehabilitacyjny dostosowany do indywidualnych potrzeb chorego, ale także środki, dzięki którym zapobiega się odleżynom. W specjalistycznych sklepach (również tych online) nabyć można łóżka profilowane i materace przeciwodleżynowe oraz regulowane podpórki pod plecy. Pozwalają one na zmianę pozycji leżenia wedle potrzeb oraz utrzymania osoby unieruchomionej w pozycji półleżącej abo półsiedzącej. Taka przydaje się na przykład podczas komfortowego spożywania posiłków. 

Co więcej, łóżka dla seniorów i osób rehabilitowanych powinny zawierać odpowiednie barierki ochronne i poręcze. Strefę przy łóżku warto wyposażyć również w regulowany stoliczek z ruchomym blatem. Świetnie sprawdza się też organizer na kółkach, który udaje się ustawiać w preferowanym miejscu. 

Elementy wyposażenia łazienki

Problemem w opiece nad seniorami albo osobami unieruchomionymi czy z trudnościami w poruszaniu się może być zachowanie ich podstawowej higieny. To dlatego łazienka powinna być dla ich właściwie przygotowana. Zaleca się, aby zamiast wanny w łazience funkcjonował prysznic z płytkim brodzikiem. Kabinę można wyposażyć w specjalną poręcz do podtrzymywania się, a nawet wygodne siedzisko, jeśli osoba z niego korzystająca nie może brać kąpieli w pozycji stojącej. Do wyboru są taborety regulowane z oparciem lub składane, mocowane do ściany. 

Niejeden sklep dla inwalidów oferuje również specjalne wózki inwalidzkie toaletowo prysznicowe wyposażone w pojemniki na nieczystości. 

Wyposażenie mieszkania zgodne z potrzebami 

Należy mieć na uwadze, że wszelkie elementy wyposażenia mieszkania seniora albo osoby, która ma problemy z samodzielnym poruszaniem się czy chodzeniem, muszą być dobierane zgodnie z indywidualnymi preferencjami i potrzebami. W ofercie sklepów ze sprzętem rehabilitacyjnym oraz dla inwalidów są drabinki wspomagające wstawanie z pozycji leżącej lub fotele geriatryczne z pełną regulacją oparcia. 

Co istotne, jeśli pacjent poddawany jest rehabilitacji, sprzęt do takich ćwiczeń powinien dobierać specjalista. Również on powinien przeprowadzać każdy trening. Tylko osoba o konkretnych umiejętnościach technicznych oraz zawodowych kompetencjach jest w stanie dobrać należyty zestaw ćwiczeń i realizować rehabilitację, aby przywrócić pacjenta do zdrowia albo pozwolić mu funkcjonować w optymalnym komforcie. Nieprofesjonalne podejście do sprawy może mieć przykre konsekwencje w zakresie zdrowia, a nawet życia chorego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here