Nietrzymanie moczu i inkontynencja kałowa dotyka sporej grupy osób dorosłych. Problem, który przez wielu uważany jest za wstydliwy, wcale nie ogranicza się wyłącznie do osób starszych. Zwłaszcza nietrzymanie moczu jest zjawiskiem stosunkowo częstym, a przy tym dość kłopotliwym. Jego występowanie może znacznie utrudniać życie, wychodzenie z domu, spotkania ze znajomymi i wykonywanie codziennych obowiązków. Rozwiązaniem, które poprawia komfort osób zmagających się z tym problemem, są pieluchy dla dorosłych oraz pieluchomajtki. Jeśli mówimy o jego mniejszym nasileniu, wystarczające mogą być wkładki urologiczne.

Nietrzymanie moczu i kału występuje zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet oraz w różnych grupach wiekowych. Może mieć też różne stopnie nasilenia – od lekkiego, poprzez średnie, aż po ciężkie i bardzo ciężkie. W zależności od tego dobiera się pieluchy dla dorosłych albo wkładki, które mają zapewnić właściwą ochronę. Powyższe jest też uzależnione od tego, czy pieluchy, pieluchomajtki albo wkładki przeznaczone są dla osób samodzielnych i aktywnych, czy też unieruchomionych.

Kiedy należy stosować pieluchy dla dorosłych?

Nietrzymanie moczu o łagodnym nasileniu jest problemem dość powszechnym nawet u stosunkowo młodych osób. U kobiet może mieć związek z przebytymi ciążami. Poza tym wypływ na jego występowanie mają predyspozycje genetyczne, nadwaga lub otyłość, cukrzyca i oczywiście zaawansowany wiek. Pieluchy dla dorosłych przeznaczone są dla osób z różnych grup wiekowych. Mogą one stanowić ochronę zarówno w przypadku nietrzymania moczu, jak i kału. Korzystają z nich seniorzy, którzy zapominają o potrzebach fizjologicznych, a także osoby w różnym wieku, które zostały do tego zmuszone na skutek choroby albo wypadku. Opieka nad leżącymi i unieruchomionymi osobami z inkontynencją może być znacznie utrudniona. Dlatego w niektórych przypadkach zaleca się, by pieluchy dla dorosłych zamienić na pieluchomajtki, które osobom leżącym mogą zapewnić nieco lepszą ochronę i ułatwić opiekę nad nimi.

Wybieramy pieluchomajtki i pieluchy dla dorosłych

Przy wyborze odpowiedniej ochrony bardzo ważne jest uwzględnienie kilku istotnych kryteriów. Przede wszystkim należy ustalić, czy skóra chorego jest skłonna do podrażnień. Ryzyko występowania wysypek i zaczerwienienia będzie mniejsze, jeśli pielucha ułatwi skórze oddychanie. Bardzo ważne jest także to, czy chory jest mobilny i czy potrafi samodzielnie dbać o swoją higienę. Od stopnia nasilenia inkontynencji oraz przeznaczenia pieluchy dla dorosłych (na dzień lub na noc) należy uzależnić jej chłonność. Przy wyborze bardzo ważny jest również rozmiar, który zapewni choremu odpowiedni komfort, ograniczy ryzyko ewentualnych otarć naskórka, a przy tym zapewni też właściwą ochronę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here