Miażdżyca tętnic nerkowych bardzo często występuje wraz z innymi chorobami, takimi jak: cukrzyca czy też choroba wieńcowa. W związku z tym warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne, a także zdrowo się odżywiać, przestać palić papierosy oraz zacząć regularnie ćwiczyć. Czym jest miażdżyca tętnic nerkowych? Jakie są jej objawy, przyczyny oraz leczenie?

Czym jest miażdżyca tętnic nerkowych?

Krew do nerek doprowadzają prawa i lewa tętnica nerkowa, które odchodzą od aorty brzusznej. W organizmie człowieka nerki pełnią bardzo ważne funkcje, do których zalicza się: funkcję wydalniczą, a także regulowanie gospodarki jonowej, ale też wydzielają substancje, które są odpowiedzialne za regulowanie ciśnienia tętniczego. Z kolei zwężenie miażdżycowe tętnicy nerkowej powoduje zaburzenie wszystkich funkcji nerek, a to z kolei doprowadza do niekorzystnych zmian dla organizmu.

Przyczyny miażdżycy tętnic nerkowych

Miażdżyca tętnic nerkowych najczęściej pojawia się u osób:

  • w starszym wieku,
  • z cukrzycą,
  • z nieprawidłowym poziomem cholesterolu,
  • które palą papierosy,
  • z chorobą wieńcową.

To miażdżyca jest najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic nerkowych, a inne przyczyny to:

  • rozwarstwienie tętnicy, które często występuje razem z rozwarstwieniem aorty;
  • przebyte napromieniowanie jamy brzusznej, np. w wyniku radioterapii z przyczyn onkologicznych;
  • ucisk tętnicy nerkowej przez guz, który znajduje się w jamie brzusznej;
  • występowanie rzadkiej choroby, czyli dysplazji włóknisto-mięśniowej.

Miażdżyca tętnic nerkowych może przebiegać bez żadnych objawów, ale też może doprowadzić do ciężkiego nadciśnienia tętniczego lub do niewydolności nerki, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca albo udaru mózgu.

Diagnoza miażdżycy tętnic nerkowych

W diagnozie miażdżycy tętnic nerkowych należy wykonać badania biochemiczne krwi oraz moczu, takie jak:

  • stężenie jonów potasu, sodu, wapnia, magnezu i fosforanów;
  • stężenie mocznika i kreatyniny;
  • badanie ogólne moczu.

Poza tym wykonuje się badania obrazowe, do których zalicza się USG dopplerowskie, a jest to nieinwazyjne badanie, które jest obojętne dla organizmu. Badanie wykonuje się na czczo, a do tego dzień wcześniej nie wolno przyjmować żadnych posiłków wzdymających. Jednak to badanie może nie być diagnostyczne u osób, które są bardzo otyłe, ponieważ otyłość brzuszna utrudnia uzyskanie obrazów, które będą dobrej jakości.

Kolejnym badaniem jest tomografia komputerowa, która pozwala dokładnie ocenić zwężenia. Jednak tutaj dużym minusem jest konieczność zastosowania środka kontrastowego, gdyż po nim może dojść do pogorszenia funkcji nerki.

Natomiast rezonans magnetyczny pozwala również zobaczyć zwężenie tętnicy i tutaj konieczne jest także podanie kontrastu, które nazywane jest gadoliną. Trzeba jednak pamiętać, że gadolina przy ciężkim uszkodzeniu nerek jest przeciwwskazana.

Można również przeprowadzić cewnikowanie tętnic nerkowych, a jest to badanie inwazyjne, które wymaga nakłucia tętnicy udowej i przeprowadza się go tylko w warunkach szpitalnych.

Z kolei arteriografia tętnic nerkowych to badanie inwazyjne, które także wymaga nakłucia tętnicy udowej i również przeprowadzane jest w warunkach szpitalnych. Badanie to wykonuje się, gdy wyniki innych badań obrazowych są niejednoznaczne. Konieczne jest tutaj podanie środka kontrastowego, a także zastosowanie promieniowania rentgenowskiego.

Leczenie miażdżycy tętnic nerkowych

Przy leczeniu miażdżycy tętnic nerkowych stosuje się leczenie farmakologiczne. Tutaj podaje się statyny, leki przeciwpłytkowe, a także konieczne jest rozpoczęcie leczenia nadciśnienia tętniczego.

Kolejnym rodzajem leczenia jest leczenie wewnątrznaczyniowe, czyli przeprowadza się angioplastykę tętnicy nerkowej oraz implantację stentu w miejsce zwężenia.

Miażdżycę tętnic nerkowych leczy się również chirurgicznie poprzez implantację pomostów, a są to przeszczepy, które omijają zwężenie, np. z aorty do tętnicy nerkowej. Takie leczenie stosuje się przeważnie u chorych, którzy mają przeciwwskazania do leczenia wewnątrznaczyniowego albo wymagają jednoczesnej rekonstrukcji naczyniowej, np. na aorcie albo na tętnicach biodrowych.

fot. Pixabay.com

Do tego wskazana jest dieta, która będzie obniżała stężenie cholesterolu oraz niezbyt intensywna aktywność fizyczna. Jednak nie ma jednoznacznych danych, które będą potwierdzały skuteczność diety oraz ruchu na przebieg zwężenia tętnicy nerkowej.

Miażdżyca tętnic nerkowych to poważny problem. Nieleczona może doprowadzić do powstania poważnych powikłań. Dlatego warto dbać o swoje zdrowie, a także badać się regularnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here