W Polsce w sprzedaży dostępne są trzy różne leki na receptę, które mają na celu pomóc w redukcji masy ciała u osób otyłych. Ich skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych, ale też stosowanie ich związane jest z ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych. Do tego na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które mają wspomóc walkę z otyłością.

Kiedy przy otyłości należy włączyć leczenie farmakologiczne?

Do leczenia otyłości leki należy włączyć wtedy, gdy:

  • BMI jest powyżej 30;
  • BMI jest większe niż 27, gdy jednocześnie występuje jedna lub więcej chorób towarzyszących, które są powikłaniem otyłości, np. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze albo obturacyjny bezdech senny;
  • metody niefarmakologiczne nie przyniosły oczekiwanej redukcji masy ciała.

Jednak podczas leczenia farmakologicznego otyłości należy pamiętać o tym, że leki nie mogą być stosowane w zastępstwie diety oraz ćwiczeń fizycznych, ponieważ powinny być do nich tylko dodatkiem.

fot. Pixabay.com

Leki stosowane w otyłości

W Polsce przy otyłości stosowane są następujące leki na receptę:

  • Orlistat – to lek, który zaburza rozbijanie tłuszczów na mniejsze i łatwiej przyswajalne cząsteczki, a to oznacza, że utrudnia wykorzystywanie energii, która pochodzi z tłuszczów. Redukuje on ilość energii, która pochodzi z tłuszczów o około 30%. Ten lek może powodować efekty uboczne, do których zalicza się: grypę, hipoglikemię u osób z cukrzycą typu 2, ból głowy, zakażenia górnych dróg oddechowych, plamienie tłuszczowe z odbytu, bóle brzucha, odczuwanie lęku, zakażenie dolnych dróg oddechowych, luźne stolce, a także ból lub odczuwanie dyskomfortu w obrębie odbytu.
  • Liraglutyd – działanie tego leku polega na tym, że opóźnia on opróżnianie żołądka, z do tego zwiększa uczucie sytości i pełności, a także zmniejsza uczucie głodu. Z działań niepożądanych mogą pojawić się: nudności, wymioty, biegunka i zaparcia, hipoglikemia, zawroty głowy, zaburzenia smaku, bezsenność, suchość w jamie ustnej, odbijanie się oraz wzdęcia.
  • Bupropion i naltrekson – ten lek działa na układ nagrody w mózgu, gdyż sprawia, że jedzenie przestaje być przyjemnością, ale też nie rozładowuje napięcia i nie zmniejsza stresu. Poza tym oddziałuje na ośrodki głodu, gdyż osłabia je i działa na ośrodki sytości poprzez wzmocnienie ich. Z działań niepożądanych mogą pojawić się: nudności, zaparcia, wymioty, bezsenność, niepokój ruchowy, bóle stawowe i mięśniowe, a także zawroty głowy, suchość w ustach, drażliwość, lęk, zmniejszone łaknienie, depresja, zaburzenia odczuwania smaku, uderzenia gorąca oraz biegunka i bóle brzucha.

W czasie przyjmowania leków należy być cały czas pod stałą opieką lekarza, któremu należy zgłaszać wszystkie efekty uboczne. Trzeba też pamiętać o tym, że dane leki nie zawsze muszą być skuteczne u każdej osoby z otyłością. Natomiast efekt stosowania leków będzie widoczny tylko wtedy, gdy połączy się je ze zdrową i zbilansowaną dietą, a także z regularną aktywnością fizyczną. Poza tym podczas leczenia otyłości mogą występować zarówno spadki, jak i wzrosty masy ciała. Jednak walka z otyłością wymaga wytrwałości i cierpliwości, gdyż jest to proces długotrwały. Kiedy nie pojawia się spadek masy ciała o przynajmniej 5% po 3 – 4 miesiącach stosowania tych leków, to należy je odstawić.

Suplementy diety stosowane przy otyłości

W sprzedaży dostępnych jest wiele suplementów diety na otyłość, które mają pomóc w utracie zbędnych kilogramów. Bardzo często w swoim składzie mają błonnik. Nie wchłania się on z przewodu pokarmowego, ale pęcznieje w żołądku, dzięki czemu zmniejsza uczucie głodu, a do tego wiąże tłuszcz, powodując mniejsze jego przyswajanie, ale też poprawia perystaltykę jelit, a więc reguluje rytm wypróżnień.

Innym składnikiem preparatów na odchudzanie jest młody jęczmień, który ma w swoim składzie błonnik oraz chlorofil, które pozwalają utrzymać równowagę kwasowo-zasadową, a do tego wspomaga proces odchudzania.

fot. Pixabay.com

W aptekach można znaleźć różne preparaty na odchudzanie, które w swoim składzie mają także:

  • wyciąg z ananasa,
  • ocet jabłkowy,
  • substancje zawarte w owocach cytrusowych,
  • kofeinę,
  • guaranę,
  • kapsaicynę.

Witaminy pomocne w odchudzaniu

Witaminy, które mogą pomóc w odchudzaniu to:

  • witamina D – korzystanie wpływa na kości i stawy, a także na naczynia krwionośne, zwiększa odporność, ale też bierze aktywny udział w spalaniu nadmiaru tłuszczu. Jest to możliwe dzięki temu, że dochodzi do zmniejszenia wydzielania kortyzolu, czyli hormonu stresu, który jest również odpowiedzialny za odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha;
  • witamina C – pozwala również utrzymywać prawidłową wagę ciała, gdyż jest obecna na każdym etapie eliminacji tak zwanego tłuszczu zapasowego. Witamina ta hamuje produkcję tłuszczu zapasowego, ale też ogranicza jego transport wewnątrz organizmu, a do tego przyspiesza spalanie tłuszczu zapasowego;
  • witaminy z grupy B – najważniejsze znaczenie w odchudzaniu ma witamina B12, która przyspiesza rozkład węglowodanów i białek, a dzięki temu wpływa na poziom odczuwanej przez daną osobę energii oraz siły. Do tego przyspiesza metabolizm, a dzięki temu pomaga szybciej spalać nadmiar tłuszczu.

Jednak leki czy suplementy diety na otyłość to nie cudowne pigułki, które spowodują zmniejszenie masy ciała u danej osoby bez żadnego wysiłku. Leki te przynoszą efekty, ale tylko wtedy, gdy stosowane są w połączeniu ze zdrową dietą, a także z aktywnością fizyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here