Hipoglikemia to bardzo poważny stan, który określany jest również mianem niedocukrzenia. Pojawia się wtedy, gdy w organizmie występuje zbyt małe stężenie glukozy we krwi. Jak zapobiegać hipoglikemii, jakie są jej powikłania i jak ją leczyć?

Zapobieganie hipoglikemii

Aby unikać niedocukrzenia, osoby z cukrzycą muszą starannie przestrzegać rekomendacji dietetycznych, a także tych, które dotyczą podawania insuliny. Warto również poinformować swoich bliskich o chorobie, ale też o objawach, które mogą się pojawić przy niedocukrzeniu. Jeśli chory stosuje insulinę, to powinien zawsze mieć przy sobie informację na ten temat, np. na specjalnej silikonowej bransoletce albo w portfelu. Poza tym w torebce czy plecaku zawsze warto mieć produkty, które szybko będą mogły podnieść poziom cukru.

Powikłania hipoglikemii

Niedocukrzenie jest bardzo groźne dla zdrowia. Na przykład mózg jest organem, który potrzebuje odpowiedniej ilości węglowodanów do pracy. Jeśli pojawia się niedobór węglowodanów, to dochodzi do zaburzenia funkcjonowania mózgu, a to z kolei ma negatywny wpływ na wszystkie tkanki, układu i narządy. Natomiast u osób z problemami kardiologicznymi, u których wystąpi niedocukrzenie, może dojść nawet do zagrożenia ich życia. Poza tym niektóre osoby, które mają bardzo duże niedocukrzenie, mogą stracić przytomność, np. podczas prowadzenia samochodu, co jest niebezpieczne dla życia chorego, ale też innych postronnych osób. Do tego bardzo niski poziom glukozy we krwi może spowodować wystąpienie wstrząsu hipoglikemicznego.

Hipoglikemia w ciąży

Hipoglikemia w ciąży będzie niebezpieczna nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Kobieta w ciąży będzie odczuwała objawy niedocukrzenia, a z kolei dziecko będzie narażone na pojawienie się u niego wad, takich jak: małogłowie albo zbyt niska masa ciała w stosunku do wieku. Poza tym u kobiet w ciąży może pojawić się cukrzyca ciążowa.

Leczenie hipoglikemii

Leczenie hipoglikemii będzie uzależnione od stopnia nasilenia choroby. Kiedy pojawia się lekkie albo umiarkowane niedocukrzenie, to wystarczy tylko doustne podanie cukrów prostych, które szybko się wchłaniają, np. słodki napój albo coś do zjedzenia, a gdy stan się już poprawi, to wtedy można podać węglowodany złożone, np. kanapkę, jabłko albo banana. Jeśli pojawi się lekka hipoglikemia, to stan chorego powinien poprawić się po krótkim czasie. Poza tym istotne jest, aby wtedy zaprzestać wysiłku fizycznego. Z kolei ciężka postać hipoglikemii przyczynia się do zaburzeń świadomości oraz trudności z połykaniem, dlatego wtedy konieczne jest jak najszybsze wezwanie pogotowia. Wtedy lekarz poda domięśniowo glukagon, a potem już w warunkach szpitalnych zostanie podany dożylnie roztwór glukozy. Taka ciężka postać hipoglikemii pojawia się najczęściej u osób z cukrzycą typu 1, więc zazwyczaj takie osoby mają już przy sobie glukagon.

fot. Pixabay.com

Czym jest hipoglikemia reaktywna?

Hipoglikemia reaktywna to niedocukrzenie, które pojawia się u osób nie tylko chorujących na cukrzycę. Jednak pojawienie się takiej hipoglikemii reaktywnej może stanowić ryzyko rozwoju cukrzycy w przyszłości. W takiej hipoglikemii dochodzi do spadku poziomu cukru w przeciągu kilku godzin po spożytym posiłku. Osoby, które dotyka taka hipoglikemia, stają się drażliwe, gdy pominą posiłek, ale też mają zwiększony apetyt na posiłek w ciągu dnia, a do tego rano odczuwają silną potrzebę wypicia kawy. Po zjedzeniu posiłku przybywa im energii, ale zbyt długie przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami przyczyniają się do wystąpienia nerwowości, niepokoju, a także są powodem zawrotów głowy. Do tego osoby te mają problemy ze snem, odczuwają ciągłe zmęczenie, a także mają bóle głowy i mięśni.

Hipoglikemia reaktywna często pojawia się u osób po zmniejszeniu żołądka, a także z zaburzeniami opróżniania żołądka jako skutek neuropatii. Takie niedocukrzenie może mieć także związek z niektórymi predyspozycjami genetycznymi, takimi jak: nietolerancja fruktozy czy nadwrażliwość na leucynę. Ponadto występują także przypadki hipoglikemii reaktywnej idiopatycznej, której przyczyny nie są do końca znane.

Hipoglikemia to stan, który niesie ze sobą bardzo groźne konsekwencje dla zdrowia danej osoby. Jednak trzeba pamiętać o tym, że problem ten dotyczy nie tylko osób chorych na cukrzycę, ale również osób zdrowych. Dlatego tak ważne są tutaj prawidłowe nawyki żywieniowe, ale również przestrzeganie zaleceń lekarza w przypadku osób z cukrzycą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here