Otyłość to choroba dietozależna, która niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań. Te powikłania mogą dotyczyć wielu narządów oraz układów, ale też doprowadzają do negatywnych zmian w funkcjonowaniu całego organizmu człowieka. Jakie są najczęstsze powikłania otyłości?

Najczęstsze powikłania otyłości

  • Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 to powikłanie, które pojawia się u 9 na 10 osób otyłych. Ten typ cukrzycy zależy między innymi od sposoby odżywiania się. Kiedy dochodzi do zwiększenia glukozy w diecie, a także do zwiększenia kwasów tłuszczowych, to pojawiają się zaburzenia w produkcji insuliny w organizmie człowieka. Najpierw organizm będzie próbował się bronić poprzez zwiększanie insuliny, która jest produkowana przez trzustkę. Jednak taka zwiększona produkcja powoduje wyczerpanie się zdolności wydzielniczych komórek trzustki, a w związku z tym spada poziom insuliny i dochodzi do zaburzeń przemiany cukru w ustroju.

  • Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze pojawia się trzy razy częściej u osób z otyłością niż u osób zdrowych. Nadmiar tkanki tłuszczowej to dodatkowe obciążenie dla serca, a ma to związek z koniecznością ukrwienia tej tkanki. Tkanka tłuszczowa ma drobne naczynia włosowate, przez które serce musi przepchać krew i przy tym potrzebny będzie większy wysiłek. Z kolei układ krążenia będzie musiał pokonać większy opór tkanek, a to oznacza, że konieczne jest zwiększenie ciśnienia, z jakim krew będzie pokonywała kolejne naczynia.

  • Miażdżyca naczyń

Spożywanie dużej ilości węglowodanów przyczynia się do nadmiernej produkcji trójglicerydów. To właśnie trójglicerydy przyczyniają się również do wywoływania w ścianach naczyń krwionośnych odczynu zapalnego, a do tego powstają zmiany miażdżycowe.

  • Choroba wieńcowa oraz zawał serca

Czynniki ryzyka rozwoju choroby wieńcowej to wiek, podwyższony poziom trójglicerydów, a także cholesterolu i homocysteiny. Do tego jeszcze palenie papierosów, zbyt mała ilość witamin, brak odpowiedniej dawki ruchu oraz otyłość. Przyczyną tej choroby u osób otyłych jest miażdżyca naczyń serca, a także przerost mięśnia sercowego. Do przerostu mięśnia sercowego dochodzi w wyniku wykonywania dodatkowej pracy, która dotyczy zaopatrywania w krew nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Do tego zwiększa się zapotrzebowanie na tlen przerośniętego mięśnia sercowego. Z kolei naczynia wieńcowe, które są zwężone miażdżycowo, nie dostarczają odpowiedniej ilości krwi, która będzie bogata w tlen. Ryzyko śmierci z powodu choroby wieńcowej zwiększa otyłość, a skutkiem choroby wieńcowej jest zawał serca.

  • Udar mózgu

To właśnie mózg jest najbardziej narażony na powikłania, które wynikają ze stanu naczyń tętniczych. Tutaj to, co doprowadza w naczyniu wieńcowym do zwału serca, przyczynia się do rozwoju udaru niedokrwiennego, czyli do tzw. zawału mózgu.

fot. Pixabay.com
  • Zaburzenia układu oddechowego

Jeśli u danej osoby jest nadmiar tkanki tłuszczowej, to powoduje to mechaniczne ograniczenie ruchomości klatki piersiowej, co skutkuje zaburzeniami oddychania. Poza tym tkanka tłuszczowa, która jest zgromadzona w obrębie jamy brzusznej, powoduje unoszenie do góry przepony, czego skutkiem jest zmniejszona możliwość rozprężania się płuc. Powikłaniem tego będzie zmniejszone nasycenie krwi tlenem.

Bardzo często przy otyłości występuje bezdech, który znany jest jako tzw. zespół bezdechu w czasie snu. Przy bezdechu chory zaczyna chrapać, ale tutaj po potężnym chrapnięciu dochodzi do wstrzymania oddychania, które czasami jest bardzo długie i może zakończyć się śmiercią.

  • Kamica pęcherzyka żółciowego

Każdy kolejny kilogram tkanki tłuszczowej przyczynia się do zwiększonej produkcji cholesterolu o około 20 mg. Żółć, która jest wydzielana przez wątrobę do pęcherzyka żółciowego, również ma w swoim składzie cholesterol, a przez to staje się coraz bardziej gęsta. To z kolei przyczynia się do wytrącania osadu, a następnie do formowania się kamieni cholesterolowych. Wraz z upływem czasu te kamienie zaczynają twardnieć.

  • Nowotwory hormonozależne

Do nowotworów, które mają związek z poziomem hormonów płciowych, zalicza się: nowotwory sutka albo trzonu macicy, a także jajnika, prostaty, jelita grubego oraz pęcherza moczowego.

  • Choroby przeciążeniowe stawów

Nadmiar masy ciała to poważne obciążenie dla układu kostno-stawowego, co przyczynia się do powstawania mechanicznych uszkodzeń stawów. Bardzo często problem ten dotyczy: stawów kolanowych, biodrowych, skokowych, a także stawów kręgosłupa.

Wpływ otyłości na zdrowie psychiczne

Zbyt duża masa ciała bardzo często przyczynia się do braku akceptacji własnego wyglądu, a także braku pewności siebie, a do tego wszystkiego dochodzi jeszcze publiczny ostracyzm. Dlatego też otyłość wiąże się ze zwiększonym ryzykiem depresji, a przeważnie u nastolatków. Z kolei problemy psychiczne mogą mieć negatywny wpływ na proces leczenia otyłości.

Wpływ otyłości na płodność

Otyłość to poważny problem kobiecej niepłodności, gdyż powoduje zaburzenia menstruacji, a także owulacji, ale też przyczynia się do problemów z zajściem w ciążę oraz do zwiększonego ryzyka poronień. Z kolei otyła kobieta ciężarna znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka pojawienia się cukrzycy ciążowej, a także nadciśnienia i przedwczesnego porodu. Natomiast u mężczyzn otyłość zwiększa ryzyko problemów z erekcją.

Otyłość to poważny problem coraz większej liczby osób. Dlatego warto już dziś zacząć zdrowo się odżywiać i zapewnić sobie odpowiednią dawkę ruchu, aby zapobiec rozwojowi otyłości. Jest to choroba, która rozwija się przez lata, a nieleczona niesie ze sobą ryzyko poważnych powikłań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here