Osoby, które przeszły operację zmniejszenia żołądka, muszą przestrzegać zasad zdrowej i zbilansowanej diety. W zależności od czasu, który minął od wykonanej operacji, stosuje się odpowiednią dietę i tutaj wyróżnia się pięć etapów stosowania takich diet. Każda z tych diet ma inny skład i konsystencję, co również uzależnione jest od rodzaju operacji.

Dieta płynna

Dieta płynna to dieta, która ma na celu złagodzenie pragnienia, a także dostarczenia odpowiedniej ilości płynów. Poza tym dzięki zastosowaniu takiej diety zaraz po operacji oszczędza się czynność wydzielniczą żołądka. Jednak ta dieta dostarcza małą ilość energii oraz wartości odżywczych, dlatego należy ją stosować krótko, czyli od jednego do trzech dni.

W czasie stosowania tej diety można pić czystą, przegotowaną wodę, a także niegazowaną wodę mineralną, a potem herbatę i rumianek. Płyny te trzeba pić powoli i małymi łykami. Najpierw ilość takiego płynu powinna wynosić około 60 ml, czyli 1/3 szklanki i taką porcję należy pić co godzinę. Należy również pamiętać o tym, aby wypijane płyny były zawsze letnie. Z kolei szybkie picie płynów i w dużej ilości może spowodować nudności albo wymioty.

Dopiero w czwartej dobie po operacji można pić kleik, ale bardzo rozcieńczony, a można go przygotować z kaszy jęczmiennej, ryżu albo płatków owsianych. Poza tym można pić chudy, czysty rosół ugotowany z cielęciny albo z drobiu. Jeśli chory wykazuje dobrą tolerancję, to od czwartego albo piątego dnia może zacząć pić mleko, jogurt, kefir oraz maślankę, ale o małej zawartości tłuszczu, a także rozcieńczone soki owocowe oraz warzywno-owocowe. Należy je rozcieńczać w stosunku 1 do 2, czyli 1/3 szklanki płynu trzeba połączyć z 2/3 szklanki wody.

Taką dietę można stosować od tygodnia (przy opasce regulowanej, pionowej plastyce żołądka) do dwóch tygodni (po operacji typu gastric by-pass).

Dieta półpłynna

Dietę półpłynną można stosować od szóstego dnia po operacji. Produkty, które będzie się jeść, należy rozdrobnić, zmiksować oraz rozcieńczyć. Poza tym do diety można dodać sery twarogowe, ale tylko chude lub półtłuste, które trzeba rozdrobnić i zmiksować z mlekiem albo jogurtem. Można również zacząć jeść rzadki budyń mleczny, gotowane rozdrobnione białko jajka (można go połączyć z mlekiem, rosołem albo zupą jarzynową). Ponadto będzie można zacząć jeść chude mięso oraz ryby, które trzeba zmielić albo zmiksować i następnie połączyć, np. z chudym rosołem, zupą jarzynową czy rzadkim kleikiem. Do tego można zacząć spożywać kasze i płatki, ale najpierw w postaci kleików, a także można jeść pieczywo, które trzeba pokroić na małe kawałki i rozmoczyć w płynie. Z kolei warzywa i owoce można jeść bez skórek i pestek w postaci gotowanej, pieczonej, przetartej lub zmiksowanej albo można przygotować kisiel ze świeżych owoców, ale lepiej bez cukru, a także musy, zupy, a także koktajle owocowe lub warzywne. Natomiast ziemniaki można spożywać w formie puree, np. z mlekiem albo rozdrobnione w zupie. Przy tej diecie można także sięgnąć po gotowe zupy i desery dla niemowląt.

Dieta papkowata

W tej diecie można jeść produkty, które miksuje się do konsystencji, przypominającej jedzenie dla niemowlaków. Tutaj można sięgać po produkty miękkie i to pod postacią past, pulpetów, klopsików, puree i musów. Taką dietę stosuje się w zależności od rodzaju operacji oraz jej tolerancji przez organizm, czyli od dwóch tygodni po operacjach typu opaska regulowana, pionowa plastyka żołądka, a także mankietowa resekcja żołądka i tak do 8 tygodni po operacjach typy gastric by-pass.

Dieta łatwostrawna

Dietę łatwostrawną można zacząć wprowadzać, gdy jest dobra tolerancja potraw papkowatych, a wtedy można sięgać po produkty o miękkiej konsystencji. Potrawy należy gotować w wodzie albo na parze, a także można je piec w piekarniku, w folii, pergaminie albo grillować lub dusić, ale bez wcześniejszego podsmażania. Taką dietę należy stosować od dwóch do sześciu tygodni.

fot. Pixabay

Dieta ubogoenergetyczna

To dieta, która powinna być traktowana jako normalny sposób żywienia. Tutaj można spożywać produkty i potrawy, które zawierają małe ilości tłuszczu i/lub cukrów prostych.

Żywienie na dalszym etapie

Pacjent powinien być pod stałą kontrolą dietetyka bariatrycznego, który będzie monitorował postępy podczas wkraczania w nowe nawyki żywieniowe, a także będzie mógł skorygować ewentualne błędy i będzie zlecał regularne badania kontrolne krwi, dzięki którym będzie dbał o prawidłowy stan odżywiania się pacjenta.

Zadaniem pacjenta jest spożywanie normalnej, ale zdrowej diety, która będzie dostosowana do jego preferencji i tolerancji. Jednak trzeba również dbać, np. o regularność spożywania posiłków, a także odpowiednie nawodnienie. Poza tym należy unikać słodkich napojów gazowanych, soków, alkoholu, a także słodzonej kawy i herbaty, gdzie cukier można zastąpić słodzikiem,

Przestrzeganie prawidłowych zasad odżywiania, a także stosowanie się do zaleceń lekarza ma istotne znaczenie w postępowaniu po operacjach bariatrycznych. Dzięki temu będzie można zredukować masę ciała, ale także można zapobiec ponownemu przytyciu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here