Założenie regulowanej opaski żołądkowej jest zabiegiem operacyjnym, który ma charakter restrykcyjny. Operacja polega na założeniu silikonowej opaski z regulowanym mankietem na górną część żołądka. Jakie są efekty takiego zabiegu? Kto kwalifikuje się do operacji?

Na czym polega działanie regulowanej opaski żołądkowej?

Regulowana opaska żołądkowa to jedna z metod chirurgicznego leczenia otyłości. Podczas tego zabiegu pacjentowi zakłada się opaskę, której zadaniem jest zmniejszanie objętości żołądka. To powoduje zmniejszenie ilości pokarmu, który dana osoba może jednorazowo przyjąć. Dzięki temu stopniowo traci się na wadze. Poza tym jest to zabieg mało inwazyjny i nie wymaga wyłączenia fragmentu jelita ani też nacinania żołądka. Jednak to oznacza, że efekty zabiegu są odwracalne.

Efekty założenia regulowanej opaski żołądkowej

Osoba, która ma w ten sposób zmniejszony żołądek, będzie szybciej odczuwała uczucie sytości. Poza tym opaska ta spowalnia przesuwanie się treści pokarmowej z początkowych odcinków układu pokarmowego do odźwiernika, a potem stamtąd do jelit. Dzięki temu spożywa się mniejsze ilości pokarmów i stopniowo traci się na wadze. Jeśli do tego dojdą zasady zdrowego odżywiania się, to taka opaska przyczynia się również do przejęcia kontroli nad swoim nadciśnieniem tętniczym, ale też można wyleczyć się z bezdechu sennego, lepiej kontrolować cukrzycę. Ponadto dochodzi do poprawy samopoczucia oraz ogólnej sprawności fizycznej.

Wskazania do założenia regulowanej opaski żołądkowej

Najważniejszym wskazaniem do założenia regulowanej opaski żołądkowej jest otyłość olbrzymia, w której BMI przekracza 40. Zabieg ten można także wykonać przy mniejszej otyłości, gdzie BMI jest pomiędzy 35 a 40, ale gdy towarzysza jej różne choroby oraz powikłania wynikające z otyłości. Do tych chorób zalicza się:

Zabieg ten można również przeprowadzić u osób, u których nie zadziałały inne metody leczenia.

fot. Pixabay.com

Przeciwwskazania do założenia regulowanej opaski żołądkowej

Operacji tej nie wolno wykonywać u pacjentów, którzy nie będą potrafili przestrzegać zaleceń lekarza, które dotyczą postępowania pozabiegowego. Poza tym operacji nie można wykonać u osoby z:

  • chorobą nowotworową;
  • chorobami endokrynologicznymi, a przeważnie problemy z niekontrolowanym poziomem hormonów, które mają związek z otyłością;
  • zapaleniem przewodu pokarmowego.

Do tego zabieg nie jest zazwyczaj przeprowadzany u osób nieletnich, a także u osób powyżej 60. roku życia, ale mogą wystąpić pewne okoliczności, które kwalifikują chorego do tego typu zabiegu.

Przygotowanie pacjenta do założenia regulowanej opaski żołądkowej

Przed operacją pacjent powinien zmienić swoje nawyki żywieniowe, gdyż dzięki temu można poprawić warunki w jamie brzusznej, a przez to łatwiej będzie przeprowadzić zabieg. Do tego na kilka dni przed zabiegiem pacjent powinien przyjmować antybiotyki, ponieważ zmniejszają one ryzyko rozwoju infekcji, do rozwoju których mogą przyczynić się bakterie żyjące w przewodzie pokarmowym. Poza tym choremu podaje się środki, które mają przeciwdziałać nadmiernemu krzepnięciu krwi, do którego dochodzi podczas długotrwałego przebywania w pozycji leżącej.

Pacjent nie powinien przyjmować żadnych leków poza tymi, które zalecił mu lekarz. Czasami nawet konieczne jest odstawienie tych leków, które przyjmuje się regularnie. Pacjent przed zabiegiem powinien być na czczo, a ostatnim posiłkiem zjedzonym przed operacją może być kolacja spożyta dzień wcześniej. Jednak ma to być posiłek niewielki i lekkostrawny.

Zalecenia po operacji

W zależności od tego, jaką metodą była wykonywana operacja, różny będzie czas rekonwalescencji. W przypadku metody laparoskopowej pacjenci mogą wrócić do domu po 2 – 3 dniach. Rany szybko się goją, a na skórze może pozostać od 4 do 5 blizn, które są niewielkie.

Z kolei operacja wykonana metodą otwartego brzucha potrzebuje około 5 dni rekonwalescencji, a po 10 dniach od operacji należy zgłosić się do szpitala na zdjęcie szwów. Po tej operacji może pozostać jedna mała blizna.

Natomiast układ pokarmowy do nowych warunków przystosowuje się już po około dwóch tygodniach. W pierwszej dobie po zabiegu pacjent nie powinien spożywać żadnych posiłków, a potem można stopniowo wprowadzać pokarmy płynne, a następnie stałe.

Pacjent nie może sam bez konsultacji z lekarzem regulować stopnia zaciśnięcia opaski żołądkowej.

Możliwe powikłania po zabiegu

Najczęstsze powikłania po założeniu regulowanej opaski żołądkowej to:

  • krwawienie;
  • samoistne opróżnienie mankietu;
  • powiększenie zbiornika pokarmowego powyżej opaski;
  • infekcje ran pooperacyjnych;
  • przemieszczenie się opaski;
  • zablokowanie pasażu pokarmu przez mankiet;
  • tworzenie się odleżyn w okolicach opaski, a także przedziurawienie ściany żołądka;
  • rozwój refluksowej choroby żołądkowo-jelitowej;
  • depresja pooperacyjna.

Jednak takim najważniejszym powikłaniem po takim leczeniu jest śmierć pacjenta, ale takie powikłania występują bardzo rzadko – 1 na 2000 przypadków.

Operacja założenia regulowanej operacji żołądkowej pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Jednak po zabiegu należy bardzo dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń swojego lekarza. należy stosować dietę oraz unikać objadania się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here