Rękawowa (mankietowa) resekcja żołądka to operacja bariatryczna, w której usuwa się około 85% powiększonego żołądka. To jedna z najnowszych metod chirurgicznego leczenia otyłości. Na czym dokładnie polega zabieg rękawowej resekcji żołądka i ile można schudnąć?

Na czym polega zabieg rękawowej resekcji żołądka?

Metoda rękawowej resekcji żołądka to praktycznie nowy typ zabiegu bariatrycznego, który ma charakter restrykcyjny. Zabieg ten przeważnie wykonuje się metodą laparoskopową. W czasie tego zabiegu lekarz usuwa około 85% powiększonego żołądka. Dzięki temu zostaje tylko jego mały fragment, przez co staje się on cienką rurką. Fragment żołądka odcina się za pomocą tzw. staplerów, a potem jest on usuwany poza organizm. Takie znaczne zmniejszenie objętości żołądka do około 150 ml sprawia, że pacjent może jednorazowo przyjmować bardzo małe ilości pokarmu w przeciwieństwie do tego, co było przed zabiegiem operacyjnym. Dzięki temu dochodzi do utraty masy ciała.

Najważniejszą zaletą tego zabiegu, który został wykonany metodą laparoskopową, jest to, że pozostają mniejsze rany pooperacyjne, ale szybciej zaczynają się goić. Do tego pacjenci mogą szybciej wrócić do pełnej aktywności zawodowej i znacznie skraca się czas hospitalizacji.

Wskazania do zabiegu rękawowej resekcji żołądka

Metoda ta jest jednym z podstawowych zabiegów bariatrycznych, a to oznacza, że wskazania do takiej operacji nie różnią się od takich typowych wskazań do chirurgicznego leczenia otyłości. Poza tym taką resekcję zaleca się u osób, którzy wcześniej leczyli się za pomocą regulowanej opaski żołądka, która nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Poleca się ją także wtedy, gdy pacjenci nie mogą regularnie przychodzić na wizyty kontrolne.

U wielu pacjentów wykonanie tego zabiegu pozwala zmniejszyć masę ciała. Jednak u niektórych osób, gdy utrata masy ciała jest zbyt mała albo te osoby są bardzo otyłe, to rękawowa resekcja żołądka może być pierwszym etapem leczenia operacyjnego otyłości, które będzie składało się z kilku etapów. Zazwyczaj metoda ta poprzedza wykonanie zabiegu, jakim jest ominięcie żołądkowo-jelitowe albo wyłączenie dwunastnicze.

Efekty rękawowej resekcji żołądka

Rękawową resekcję żołądka wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i trwa on zazwyczaj około 90 minut. Potem pacjent musi pozostać w szpitalu na kilka dni, a powrót do pełnej aktywności będzie trwał kilka tygodni. Poza tym zaraz po zabiegu mogą pojawić się dolegliwości bólowe jamy brzusznej. Aby przeciwdziałać tym dolegliwościom bólowym, podaje się leki przeciwbólowe. Jeszcze tego samego dnia pacjent może zacząć siadać na łóżku. Do tego w ciągu pierwszy 24 godzin po zabiegu wykonywane jest zdjęcie RTG górnego odcinka przewodu pokarmowego z kontrastem, co pozwala ocenić efekty leczenia.

Po tym zabiegu pacjent musi całkowicie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Przez pierwsze dwa tygodnie należy stosować dietę płynną albo trzeba wszystko miksować. Dopiero po tym czasie zaczyna wprowadzać się pokarmy stałe.

fot. Pixabay.com

Przez pierwsze 6 – 12 miesięcy można stracić 50 – 80% nadmiaru masy ciała. Poza tym niektóre badania udowodniły, że ten zabieg ma korzystny wpływ na kontrolę, np.:

Możliwe powikłania po rękawowej resekcji żołądka

Najczęstsze powikłania po rękawowej resekcji żołądka to;

  • infekcja ran pooperacyjnych;
  • krwawienie z miejsca, w którym został odcięty fragment żołądka;
  • nieszczelność oraz przeciekanie w miejscu odcięcia fragmentu żołądka;
  • uszkodzenie śledziony, które będzie wymagało jej usunięcia;
  • zapalenie płuc;
  • niewydolność oddechowa;
  • niewydolność nerek, która będzie wymagała dializoterapii;
  • niewydolność układu krążenia;
  • zawał serca;
  • zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych;
  • zatorowość płucna;
  • przepuklina, która pojawić się może w bliźnie pooperacyjnej;
  • niedobory witaminy oraz składników odżywczych;
  • depresja pooperacyjna.

Przy tej operacji takim najważniejszym powikłaniem jest śmierć pacjenta, ale zdarza się to bardzo rzadko – w mniej niż 1% przypadków.

Przeciwwskazania do rękawowej resekcji żołądka

Rękawowa resekcja żołądka nie powinna być wykonywana u:

  • kobiet w ciąży, a także u kobiet, które planują zajść w ciążę w czasie najbliższych 12 miesięcy;
  • osób uzależnionych od alkoholu albo narkotyków;
  • pacjentów, którzy są bardzo obciążeni chorobami towarzyszącymi, gdyż wtedy lekarz może zalecić terapię balonem jak etap przygotowujący rękawowej resekcji żołądka.

Rękawowa resekcja żołądka to metoda chirurgicznego leczenia otyłości, dzięki której można zgubić od 50% do 80% zbędnej masy ciała. Jednak po zabiegu bardzo ważne jest przestrzeganie ścisłych zaleceń dietetycznych od lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here