Osteoporoza to choroba przewlekła, w której dochodzi do ubytku masy oraz osłabienia struktury wewnętrznej kości, co powoduje, że wzrasta ryzyko ich złamań. Poza tym osteoporoza to jedna z chorób, do których może przyczynić się złe odżywanie, czyli jest to również choroba dietozależna. Wyróżnia się osteoporozę pierwotną i wtórną. Czym charakteryzują się te dwa typy osteoporozy?

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza to choroba, w której dochodzi do zaniku tkanki kostnej, a poprzez to zwiększa się występowanie złamań. Do takich złamań dochodzi zazwyczaj w wyniku niewielkiego urazu, np. podczas upadku z wysokości własnego ciała. Złamania mogą dotyczyć różnych kości, ale najgroźniejsze są te, które obejmują złamania kręgów oraz biodra, a przeważnie w okolicy odcinka piersiowo-lędźwiowego, szyjki kości udowej, żeber, a także obwodowej części kości promieniowej, czyli w pobliżu nadgarstka.

Osteoporoza występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, ale jednak częściej dotyka kobiety. W chorobie tej dochodzi do rozrzedzenia, czyli zrzeszotnienia tkanki kostnej, a potem jest to widoczne jako ścieńczenie oraz zmniejszenie ilości beleczek kostnych kości gąbczastej, a także dochodzi do ścieńczenia kości korowej. Kiedy weźmie się pod uwagę badanie mikroskopowe, to można zauważyć, że pomiędzy kością zdrową a kością z osteoporozą występuje różnica ilościowa, a nie jakościowa. Przez to kość jest osłabiona, i z tego powodu łatwo dochodzi do złamań.

fot. Pixabay.com

Rodzaje osteoporozy

Można wyróżnić osteoporozę pierwotną oraz wtórną.

Osteoporoza pierwotna

Ten typ osteoporozy związany jest ze starzeniem się układu szkieletowego. Najczęściej pojawia się u kobiet po menopauzie, a także u mężczyzn, którzy są już w sędziwym wieku. Dzieje się tak, ponieważ kości razem z wiekiem zaczynają tracić swoją gęstość mineralną, a to jest naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. U kobiet proces ten rozpoczyna się już około 40. roku życia, a u mężczyzn po 45. roku życia. Na przyspieszenie się starzenia kości mają wpływ następujące czynniki:

 • palenie papierosów,
 • alkohol,
 • dieta z małą ilością witaminy D,
 • zbyt mała aktywność fizyczna,
 • niewystarczająca ekspozycja na słońcu.

Przy osteoporozie pierwotnej wyróżnia się:

 • osteoporozę idiopatyczną, czyli młodzieńczą, która powstaje w wyniku zaburzeń wzrastania szkieletu;
 • osteoporozę inwolucyjną – tutaj wyróżnia się:
  • osteoporozę inwolucyjną typu I, czyli pomenopauzalną, a dotyczy ona kobiet w wieku od około 50 do 70 lat. Tutaj dochodzi do demineralizacji kości, do której dochodzi w wyniku ustania funkcji endokrynnych gruczołów jajnikowych;
  • osteoporozę inwolucyjną typu II, czyli starczą, która dotyczy kobiet oraz mężczyzn powyżej 70. roku życia. Powstaje ona w wyniku zmniejszonej aktywności osteoblastów oraz witaminy D3.

Osteoporoza wtórna

Do osteoporozy wtórnej może dojść w przypadku przyjmowania niektórych leków, a także może pojawić się przy różnych chorobach. Ten typ osteoporozy dotyka osoby w różnym wieku, a najczęściej dotyczy osób, które chorują na:

 • cukrzycę,
 • nadczynność tarczycy/przytarczyc,
 • przedwczesny okres przekwitania.

Poza tym na powstawanie osteoporozy mają także wpływ dolegliwości układu pokarmowego, którym towarzyszą zaburzenia wchłaniania albo choroby reumatyczne. Z kolei leki, które wpływają na rozwój osteoporozy, to:

 • heparyna,
 • leki przeciwpadaczkowe,
 • glikokortykosteroidy.

Osteoporoza jako choroba cywilizacyjna

Osteoporoza zyskała miano choroby cywilizacyjnej obok chorób układu krążenia oraz nowotworów. Ciągły rozwój cywilizacji powoduje również ważne zmiany w życiu człowieka. Obecnie ludzie żyją dłużej, a do tego zamieniają pracę fizyczną na siedzącą, ale też doszło do zmian w diecie, która stała się uboga w produkty mleczne, a za to bogata jest w duże ilości soli kuchennej i do tego wszystkiego dochodzą leki oraz używki, które również mają negatywny wpływ na stan naszego szkieletu. W wyniku tego wszystkiego rozwija się osteoporoza.

Niektórzy mówią o osteoporozie jako o cichym złodzieju kości, gdyż na początku nie daje żadnych objawów, ale też nie powoduje bólu. Można powiedzieć, że jest to choroba podstępna, z którą jest bardzo duży problem, aby ją wcześnie zdiagnozować. Choroba ta okrada szkielet danej osoby z wszystkich odłożonych w nim zasobów, a dzieje się tak do momentu, aż kość staje się bardzo osłabiona, przez co nie wytrzymuje działania normalnych nacisków i dopiero wtedy zaczynają pojawiać się objawy choroby.

Osteoporoza to podstępna choroba, która dotyczy osób po 60. roku życia i powoduje zwiększone ryzyko złamań kości. Częściej diagnozuje się osteoporozę pierwotną niż wtórną, która rozwija się w wyniku starzenia się układu szkieletowego. Dlatego tak ważne jest regularne badanie się, aby można było szybko zdiagnozować osteoporozę, a dzięki temu rozpocząć odpowiednie leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here