Cukrzyca to choroba, która nieleczona albo źle leczona może doprowadzić do różnych powikłań. Dlatego tak ważne jest tutaj obserwowanie różnych objawów, które pojawiają się u osoby chorej, aby można było jak najwcześniej zacząć odpowiednie leczenie. Jakie są najczęstsze powikłania cukrzycy?
Kwasica ketonowa – śpiączka cukrzycowa
Kwasica ketonowa może pojawić się na każdym etapie choroby, a jej przyczyną jest bardzo duże stężenie glukozy we krwi, które powstaje z braku insuliny. Tutaj objawy mogą pojawiać się stopniowo albo bardzo gwałtownie. Najpierw chory zaczyna odczuwać wzmożone pragnienie, a do tego oddaje duże ilości moczu. Dochodzi do odwodnienia organizmu (nawet gdy pije się duże ilości płynów), a to z kolei przyczynia się do zmęczenia, senności i bólów głowy. Inne objawy to:
- sucha i szorstka skóra;
- mdłości, bóle brzucha i wymioty;
- bóle w klatce piersiowej;
- rozwój duszności – chory oddycha głęboko i szybko;
- nieprzyjemny zapach acetonu z ust.
Zwiększanie się hiperglikemii, może doprowadzić do dalszego pogorszenia stanu zdrowia, a także do zaburzeń świadomości oraz śpiączki. Jeśli będzie nieleczona, może zakończyć się śmiercią.
Hipoglikemia
Hipoglikemia to stan, który również może zagrażać życiu osoby chorej. Przyczyną takiego stanu jest podanie zbyt dużej dawki leku przeciwcukrzycowego albo insuliny. Poza tym hipoglikemia rozwija się także wtedy, gdy nie zmniejsza się ilości leków lub insuliny w sytuacjach, które powodują zwiększenie wrażliwości na insulinę albo ograniczoną produkcję glukozy. Takie sytuacje to: wysiłek fizyczny, schudnięcie albo spożycie mniejszej ilości pokarmów.
Można wyróżnić hipoglikemię:
- łagodną – chory może pomóc sobie sam poprzez zjedzenie, np. kostki cukru, a jej objawy to: narastający głód, ból głowy, mrowienie, poty oraz kołatanie serca;
- umiarkowaną – tutaj potrzebna będzie pomoc drugiej osoby, która poda cukier lub wstrzyknie lek, a jej objawy to: senność, nudności oraz zaburzenia widzenia i koordynacji, a także trudności z mówieniem;
- ciężką – wymagane jest leczenie w szpitalu, a jej objawy to: splątanie oraz utrata przytomności.
Neuropatia cukrzycowa
To bardzo częste przewlekłe powikłanie cukrzycy. Neuropatia cukrzycowa objawia się w różny sposób i zależy od położenia uszkodzonych komórek nerwowych. Wtedy zaczynają pojawiać się zaburzenia czucia, osłabienie mięśni oraz mrowienie dłoni i stóp. Do tego dochodzi ból, któremu towarzyszą skurcze mięśni. Kiedy neuropatia obejmuje serce, to pojawiają się spadki ciśnienia w pozycji stojącej, omdlenia oraz zaburzenia rytmu. W przypadku zajęcia przewodu pokarmowego dochodzi do występowania zaparć. Do tego mogą pojawić się zaburzenia smaku oraz wydzielania potu.
Nefropatia cukrzycowa
Przewlekła hiperglikemia przyczynia się do uszkodzenia kłębuszków nerkowych, a to najpierw objawia się przedostawaniem się białka do moczu. Taka choroba nerek po jakimś czasie może doprowadzić do ich niewydolności, a do tego mogą okazać się potrzebne dializy.
Powikłania związane z narządem wzroku
Cukrzyca może doprowadzić do uszkodzenia nerwów, które kierują ruchami gałki ocznej, a to z kolei może spowodować, np. zeza, a także podwójne widzenie oraz bóle tej okolicy oczu. Kiedy dochodzi do niszczenia soczewki, pogarsza się ostrość wzroku i potrzebne są okulary. Poza tym może rozwinąć się jaskra, ale też może dojść do całkowitej utraty wzroku. Do tego może rozwinąć się retinopatia cukrzycowa, która po 15 latach trwania choroby rozwija się, aż u 98% chorych z cukrzycą typu 1.
Stopa cukrzycowa
Powstanie tzw. stopy cukrzycowej może mieć związek z neuropatią, a także ze zmianami naczyniowymi. Uszkodzenie nerwów doprowadza do zaniku mięśni w obrębie stopy oraz do upośledzenia czucia bólu i dotyku, a to naraża na liczne urazy, gdyż chorych ich nie zauważa. Z kolei miażdżyca prowadzi do niedokrwienia, co powoduje obumieranie tkanek oraz miejscową osteoporozę. Do tego może pojawić się zapalenie kości, a także może dojść do złamań i zwichnięć stawów, które będą powodowały nawet znaczne zniekształcenia. Jeśli zmiany te będą bardzo zaawansowane, to czasami jednym sposobem leczenia będzie amputacja.
Zmiany w dużych naczyniach krwionośnych
Cukrzyca bardzo często przyspiesza rozwój miażdżycy, a to powoduje powstawanie choroby niedokrwiennej serca. Wtedy pojawia się duże ryzyko wystąpienia zawału serca. Ponadto u osób z cukrzycą dwa lub trzy razy częściej pojawia się udar mózgu. Do tego wszystkiego dochodzi nadciśnienie tętnicze.
Zmiany na skórze
Jeśli poziom cukru będzie utrzymywał się przez długi czas na wysokim poziomie, to może to spowodować powstawanie różnych chorób skóry. Na przykład w cukrzycy typu 2 zdarza się, że pierwszym objawem cukrzycy są przewlekłe ropnie albo nawracające zakażenia w obrębie skóry.
Zmiany kostne
Cukrzyca bardzo często doprowadza do rozwoju osteoporozy, co może zakończyć się groźnymi złamaniami.
Zaburzenia psychiczne
Osoby z cukrzycą mogą cierpieć na depresję, a także zdarzają się u nich zaburzenia lękowe, gdyż czasami trudno się im pogodzić, że cukrzyca to choroba, która zostanie z nimi na całe życie.
Cukrzyca to choroba, która wymaga dużo uwagi, ponieważ nieprzestrzeganie zaleceń lekarza czy brak leczenia, mogą doprowadzić do powstania różnych powikłań. Niektóre powikłania jak np. kwasica cukrzycowa mogą doprowadzić do śpiączki, a w ciężkich przypadkach nawet do śmierci.